19 marca 2015

Suspens to za mało

Ogólnopolski konkurs na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015 odbędzie się w tym roku po raz siódmy, a z okazji przypadającej na ten rok 125. rocznicy urodzin Agathy Christie organizatorzy przygotowali jego nową formułę. 

header - 678x239 - horror

Miasto Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs literacki na opowiadanie kryminalne “Być jak Agatha Christie”. Zgłaszane opowiadania muszą wykorzystywać schemat “locked room” i być osadzone w czasach współczesnych. Nie mogą się w nich pojawić nazwy postaci występujące w powieściach Agathy Christie.

Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 27-30 maja, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015. Podczas sześciu poprzednich edycji nagrodzono 137 uczestników, a Wydawnictwo Dolnośląskie w roku 2011 opublikowało tom “Zaułki zbrodni” z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010. Ukazały się także debiuty powieściowe kilku uczestników naszych warsztatów – wśród nich „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej, “Morderstwo niedoskonałe” Agnieszki Krawczyk, “Jak makiem zasiał” Anny Trojan, “Jasnowidz” Bartłomieja Biesiekirskiego, “Monogram” Joanny Marat,  “Zasługa nocy” Mateusza Lemberga i “Ludzie przechodni” Piotra Bolca. Nakładem Wydawnictwa EMG ukaże się również wybór najlepszych opowiadań z ostatnich edycji konkursu.

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z ćwiczeń i wykładów. W tym roku zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy. Każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów. Przewodnikami warsztatów będą:

Katarzyna Bonda – autorka bestsellerowych powieści kryminalnych. Do polskiego kryminału wprowadziła postać profilera: trylogia o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze, w 2014 roku zapoczątkowała „tetralogię żywiołów” o profilerce Saszy Załuskiej. Jest również autorką książek dokumentalnych (Zbrodnia niedoskonała, Polskie morderczynie) i  założycielką szkoły pisania www.maszynadopisania.pl.Ukończyła dziennikarstwo na UW i scenariopisarstwo na PWSFTViT.

Mariusz Czubaj – pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jest autorem książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010). W duecie z Markiem Krajewskim napisał dwa kryminały z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008) iRóże cmentarne (2009). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37(2008), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, Kołysanki dla mordercy (2011) oraz Zanim znowu zabiję (2012). Niebawem ukaże się kolejna część przygód Heinza: Martwe popołudnie.

Marcin Wroński – prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał wyraz w Piękne jesteście przyjaciółki moje i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w Morderstwie pod cenzurą (2007, książka nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru) oraz w Kinie „Venus”(2008, książka zgłoszona do Paszportu „Polityki”). W 2010 roku ukazał się jego kryminał Officium Secretum, w 2011 trzecia część cyklu o komisarzu Maciejewskim, A na imię jej będzie Aniela, później kolejne: Skrzydlata trumna (2012) – nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników, Pogrom w przyszły wtorek (2013) – powieść uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru i Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników, Haiti (2014) oraz Kwestja krwi(2014).