13 lutego 2013

Świat Książki sprzedany

W grudniu ubiegłego roku niemiecka grupa wydawnicza Verlagsgruppe Weltbild GmbH zakończyła działalność w Polsce. Do wczoraj los należącego do Weltbildu Świata Książki – czwartego co do wielkości wydawnictwa na polskim rynku – stał pod znakiem zapytania. Kupiła je wrocławska oficyna Bukowy Las.

 

Po ogłoszeniu decyzji o wycofaniu się z Polski niemieckiej grupy wydawniczej Verlagsgruppe Weltbild, zarząd konsekwentnie szukał nabywców dla swoich aktywów. Wczoraj nowym właścicielem Świata Książki został Bukowy Las – wrocławska oficyna wydawnicza istniejąca na rynku od 2010 roku i wydająca książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także literaturę faktu. Oficjalnie umowa wejdzie w życie po wydaniu pozytywnej opinii przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wartość transakcji pozostaje niejawna. Nadal prowadzone są rozmowy w sprawie sprzedaży sklepu internetowego Weltbild.pl.

 

„Na mocy podpisanego kontraktu prawa własności do Świata Książki, jego licencji wydawniczych oraz marki, nabyła wrocławska oficyna wydawnicza Bukowy Las, działająca na rynku od 2010 roku. Nowy właściciel deklaruje zachowanie odrębnego profilu Świata Książki z istniejącą obecnie linią programową i planem wydawniczym, jak najszybsze wznowienie działalności oraz chęć dalszej współpracy z częścią dotychczasowego zespołu. Dystrybucja książek będzie się odbywać za pośrednictwem Firmy Księgarskiej Olesiejuk” – poinformował Weltbild.

 

Świat Książki od 1994 do 2011 roku opublikował ponad 6,5 tys. tytułów w łącznym nakładzie ponad 65 mln egzemplarzy. Po ogłoszeniu w grudniu decyzji grupy Weltbild o wycofaniu się z polskiego rynku swoje poparcie dla oficyny na stronie „Ratujmy Świat Książki” wyraziło na Facebooku kilka tysięcy osób. W planach wydawnictwa na ten rok znajdują się m.in. nowe książki Michała Witkowskiego, Janusza Głowackiego i Szczepana Twardocha.

 

 

B.S.