17 listopada 2014

Szejnert i Tokarczuk na Zamku

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprasza na listopadowe spotkania z pisarkami – Małgorzatą Szejnert i Olgą Tokarczuk.

Wieczór literacki z dziennikarką, pisarką i reportażystką Małgorzatą Szejnert odbędzie się w ramach cyklu “Mistrzowie reportażu”. Spotkanie poprowadzi Piotr Śliwiński. Początek o godz. 19:00 w Nowym Kinie Pałacowym 20 listopada. Wstęp wolny

szejnertMałgorzata Szejnert debiutowała w 1972 roku reporterską książką o Ameryce. W latach 1973-1981 prowadziła dział reportażu  tygodnika „Literatura”. Materiały z tego czasu pojawiły się m.in. w zbiorach: „Ulica z latarnią” (1977), „I niespokojnie tu i tam” (1980).  W 1984 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Tam pracowała w nowojorskim „Nowym Dzienniku”. W 1986 roku wróciła do Polski.
Od 1990 roku przez 15 lat prowadziła dział reportażu „Gazety Wyborczej”. Wychowała i wyszkoliła wielu młodych reporterów.
Jest laureatką Nagrody Mediów Publicznych COGITO  za książkę „Czarny ogród”  oraz „Górnośląskiego Tacyta”. Za „Wyspę klucz” jurorzy Nagrody Literackiej Gdynia przyznali jej Nagrodę Osobną za twórczość wymykającą się wszelkim klasyfikacjom. Małgorzata Szejnert jest również finalistką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2008.
Ostatnio ukazały się reportaże dziennikarki pt. „My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u” (2013).

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu to również  cykl spotkań literackich “Klucze do wyobraźni”. Tym razem kluczową postacią kolejnej edycji będzie Olga Tokarczuk.

W rozmowie wezmą także udział krytycy: Adam Lipszyc i Tomasz Mizerkiewicz. Spotkanie odbędzie się 24 listopada w Sali Wielkiej o godz. 18:00 a poprowadzi je Bogumiła Kaniewska. tokarczuk

Bohaterowie literackiego wieczoru skupią się na nowej powieści Olgi Tokarczuk. „Księgi Jakubowe” są dziełem wielowątkowym, podszytym tradycją powieści historycznej, w sposób niezwykle szczegółowy przedstawiają realia epoki, architekturę, zapachy tamtego czasu. To prawie tysiąc stron bogatego obrazu dawnej Polski, w której współistniały ze sobą chrześcijaństwo, judaizm, a nawet islam.Powieść można czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów.

Olga Tokarczuk jest jedną z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike 2008 za powieść „Bieguni”, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. W 2010 roku Oldze Tokarczuk przyznano Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jest autorką m.in. takich bestsellerów, jak „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Na podstawie utworów pisarki powstają inscenizacje teatralne i scenariusze filmowe.
Projekt Centrum Kultury Zamek w Poznaniu został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.