25 listopada 2014

Tadeusz Różewicz w Europejskim Porcie Literackim

We wrześniu Biuro Literackie zainaugurowało projekt Europejskich Portów Literackich w Rydze. Gośćmi festiwalu Riga Poetry Readings (Poetry Days) byli: Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki. Przy tej okazji wydawnictwo zapowiedziało szybki powrót Portowego projektu na Łotwę. Już 29 listopada w obecnej Europejskiej Stolicy Kultury zaprezentowana zostanie twórczość Tadeusza Różewicza.

01_BL_News__Port_Literacki_i_Tadeusz_Rozewicz w_ESK_2014

Podczas wrześniowego czytania twórcy z Polski zostali entuzjastycznie przyjęci przez publiczność zgromadzoną w księgarni Nice Place Mansards. Padały liczne pytania o publikacje książkowe polskich autorów w Rydze. Pierwszą odpowiedzią na to literackie zapotrzebowanie będzie wydarzenie poświęcone poecie, którego twórczości nie można pominąć, mówiąc o współczesnej polskiej poezji – Tadeuszowi Różewiczowi.

W Europejskiej Stolicy Kultury pokazany zostanie film “Dorzecze Różewicza” – dokument Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej, w którym polscy poeci opowiadają o tym, co zawdzięczają twórczości Różewicza i jak ją interpretują, określając jednocześnie miejsce oraz rolę poety w literaturze polskiej i światowej. To materiał ciekawy również ze względu na zawarte w nim materiały archiwalne oraz wideoklipy do wierszy czytanych przez Kingę Preis.

Łotewskiej publiczności zaprezentowana zostanie twórczość Różewicza w wyborze i przekładzie Ingmary Balode – poetki, tłumaczki i redaktorki w największym portalu literacko-filozoficznym 1/4 Satori na Łotwie, która przygotowała także wrześniowe przekłady polskich poetów. Ponadto w Europejskiej Stolicy Kultury 2014 organizatorzy zaprezentują reprint “Kartoteki” Różewicza, a spotkaniu towarzyszyć będzie rozmowa z udziałem Artura Burszty i łotewskich znawców Różewicza.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 29 listopada o godzinie 16:00 w księgarni NicePlace Mansards. Współorganizatorem spotkania jest Ambasada RP w Rydze. Wydarzenia dedykowane Tadeuszowi Różewiczowi realizowane są w ramach projektu Europejskich Portów Literackich przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Natomiast 2 grudnia w Moskwie i 4 grudnia w Petersburgu odbędzie się finał cyklu Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów, który na ponad rok połączył Legnicę i Moskwę, a z czasem także Petersburg. Bohaterami ostatnich dwóch spotkań autorskich będą Darek Foks i Dariusz Suska.