16 września 2018

Tokarczuk, Partum, Nowak w rozmowie z Nogasiem

W tym roku podczas festiwalu Sacrum Profanum zapraszamy na wydarzenie wyjątkowe – premierę opery ahat ilī – Siostra bogów, do której libretto napisała Olga Tokarczuk, a muzykę skomponował Aleksander Nowak. Poza dwoma spektaklami w reżyserii Pii Partum, w programie także spotkanie z twórcami tego niezwykłego dzieła. Olga Tokarczuk, Pia Partum i Aleksander Nowak w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiedzą o kulisach powstawania tego niecodziennego spektaklu.

17 września, godz. 17.30, S4 ICE Kraków

Ahat ilī – Siostra bogów to utwór, który powstał na bazie powieści Anna In w grobowcach świata. To pierwsza opera zrealizowana na podstawie prozy Tokarczuk, lecz wcale nie pierwsza adaptacja, wcześniej był chociażby Pokot Agnieszki Holland, zrealizowany na podstawie książki Prowadź swój pług przez kości umarłych. Z tym, że trawestacja tekstu powieści na libretto to zupełnie inne wyzwanie. Tu się używa zupełnie innych środków do komunikacji zwykłej treści. W związku z tym, przygotowywałam się do tego, czytałam libretta różnych oper, patrzyłam jak to jest zrobione, zaczęłam jeździć też oglądać opery i w końcu się odważyłam i powiem szczerze, że potem to była dosyć przyjemna praca. To było takie jakby wyciąganie kwintesencji z tej całej wielostronicowej powieści, a właściwie to zapomnienie, tego jak to było/zostało napisane i jeszcze raz w krótkich zwartych słowach opowiedzenie tego na nowo – wyjaśnia Olga Tokarczuk.

QcQktkpTURBXy80NTgwOTkyZTQ5M2IyNjA5M2Y1NjU3ZWZiOGNiYzgzYy5wbmeSlQMoAM0EYM0CdpMFzQMUzQG8

Samo libretto powstało w języku polskim, w inscenizacji natomiast usłyszymy je w tłumaczeniu na angielski, akadyjski, łaciński, starogrecki, prasłowiański oraz aztecki.

Olga Tokarczuk opowiada o genezie tego pomysłu. Było to tak, że kilka lat temu pojechałam do Poznania zobaczyć przedstawienie Space Opera, libretto napisał mój dobry przyjaciel, bułgarski wielki pisarz Georgi Gospodinow i muzykę do tego zrobił właśnie Aleksander Nowak i prawdę mówiąc, to byłam zafascynowana tym, co oni zrobili, jak pisarz epicki, powieściopisarz zmienił swoje możliwości pisania i napisał tekst kompletnie odleciany, który się na dodatek dał dziwnie i świetnie pokazać w takiej formie jaką jest opera, czyli formie szczególnej, wielowymiarowej, pozwalającej sobie na wielowymiarowy patos w poziomach przekazu i według mnie to się udało bardzo. Rozmawiałam po tej operze gdzieś w kuluarach z Alkiem Nowakiem i to wtedy był mój pomysł, pomyślałam sobie, że jest takie jedno dzieło, które gdzieś tam kiedyś napisałam i że jest to Anna In w grobowcach świata.

Pełen tekst libretta i rozmowę z autorką przeczytać można w najnowszym numerze „Czasu Literatury”.

17 września, godz. 17.30, S4 ICE Kraków