Więcej o Witkacym
Minęły 73 lata od samobójczej śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza. W związku z przypadającą 18 września rocznicą w księgarniach pojawił album „Witkacy”, w którym znajdą się jego nieznane dotąd prace.
Stanisław Ignacy Witkiewicz,filozof i pisarz, wielki diagnosta schyłku Zachodu, który wpisuje się w ten sam nurt, co tacy myśliciele jak Oswald Spengler i Jose Ortega y Gasset, był także utalentowanym rysownikiem. Książka, nad którą patronat objęła xiegarnia.pl, pokazuje nowe wątki dotyczące twórczości Witkacego.
Prawdziwym rarytasem jest niepublikowany dotychczas, mało znany autoportret Witkacego z 1918 roku. Artysta wykonał go najprawdopodobniej zaraz po powrocie z Rosji.
Kolejną ozdobą zbioru jest rzadko prezentowany portret matki, powstały w tym samym czasie. Wśród prac publikowanych po raz pierwszy jest też nieznany dotąd, znajdujący się w zbiorach prywatnych portret Jadwigi Janczewskiej. Ta wielkiej urody dama, wieloletnia narzeczona Witkacego, prezentowana jest w czapce uszatce, pod parasolką.
Z kolei na okładce znajdziemy prawie nieznany wizerunek Janiny Leszczyńskiej, żony prof. Jana Leszczyńskiego, przyjaciela artysty. Rysunek trafił ostatnio do kolekcji Witkacego w muzeum w Słupsku. Obu panów łączyło zainteresowanie filozofią oraz… miłość do żony profesora.
Wszystkie kompozycje malarskie lub pastele Witkacego mają swoją historię. Często były inspiracją do późniejszych utworów literackich i dramatów. Wiele prac, co powszechnie wiadomo, powstało pod wpływem używek. Autor skrupulatnie zaznaczał je na każdym dziele.