3 listopada 2014

Wieczór po turecku

Warszawskie Kino Kępa zamieni się 7 listopada w centrum tureckiej myśli, kuchni, kina i reportażu. Spotkanie “Turcja – kino a rzeczywistość” będzie początkiem niezwykłego wieczoru z reporterem Witoldem Szabłowskim oraz krytykiem Janem Topolskim, który rozpocznie się o godz. 18:00 w Kinie Kępa.

KKSK

Po dyskusji organizatorzy tureckiego wieczoru zapraszają na pokaz „Zimowego snu” Nuriego Bilge Ceylana oraz degustację tradycyjnej baklawy.

Witold Szabłowski – urodził się w1980 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Studiował politologię w Warszawie i Stambule. W Polsce pracę dziennikarza zaczynał w TVN 24. W 2006 roku dołączył do zespołu „Gazety Wyborczej”. Za swoje reportaże otrzymał kilka ważnych nagród dziennikarskich, w tym Melchiora 2007, wyróżnienie Amnesty International i Nagrodę im. Anny Lindh. W 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Dziennikarską Parlamentu Europejskiego za reportaż. Dziś przypłyną tu dwa trupy. Za książkę Zabójca z miasta moreli otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak, a także nominacje do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus i Nagrody Literackiej NIKE. Angielskie wydanie dostało nagrodę brytyjskiego PEN-Clubu, a „World Literature Today” uznało je za jedną z najważniejszych książek przetłumaczonych w minionym roku na język angielski. (źródło: Wydawnictwo Czarne)

Jan Topolski – urodził się w 1982 roku. Muzykolog, studiował również filozofię na UW. Jako krytyk muzyczny i filmowy współpracuje z takimi mediami, jak „Kino”, „Ruch Muzyczny”, „Dwutygodnik”, „Tygodnik Powszechny”, Program Drugi Polskiego Radia, „MusikTexte”, „neue musikzeitung”. Współzałożyciel i w latach 2004-11 redaktor naczelny „Glissanda” – jedynego polskiego magazynu poświęconego muzyce współczesnej. Od 2010 roku konsultant Mariusza Trelińskiego, dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w zakresie opery współczesnej i zamówień u polskich kompozytorów. Autor pierwszej polskiej monografii jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku Gerarda Grisey’a – Widma i czasy. Muzyka Gerarda Griseya. (źródło: Korporacja Ha!Art)

Wstęp na każde z wydarzeń – 10 zł.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie fb: https://www.facebook.com/events/1477728755822759/