Wielki Kaliber za "Ziarno prawdy"
Zygmunt Miłoszewski już po raz drugi został uhonorowany najważniejszym polskim wyróżnieniem za powieść kryminalną. Tym razem otrzymał je za książkę o zagadkowej zbrodni w urokliwym Sandomierzu, tajemniczo związanej z historycznym polsko-żydowskim konfliktem. Nagrodę w wysokości 25 tys. złotych wręczono podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.
Urodzony w 1976 roku Zygmunt Miłoszewski jest prozaikiem i dziennikarzem. Debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki” opowiadaniem „Historia portfela”, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy „Domofon” i baśń dla dzieci „Góry Żmijowe”. Powieść „Uwikłanie” została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na 5. Festiwalu Kryminału, zekranizowana w 2011 roku przez Jacka Bromskiego oraz przetłumaczona na język angielski.
„Ziarno prawdy” jest kontynuacją „Uwikłania”. Głównym bohaterem powieści ponownie jest Teodor Szacki. Prokurator nie pracuje już w Warszawie, pożegnał się z przeszłością i karierą, by przenieść się do Sandomierza. Tu zaczyna „nowe wspaniałe życie”, ale dość szybko spotyka go rozczarowanie. W obcej i nieprzyjaznej rzeczywistości rozgoryczony Szacki prowadzi śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa, którego ofiara to sandomierska działaczka społeczna, kobieta szanowana i ceniona, o nieskazitelnej reputacji. Dochodzenie napotyka piętrzące się przeszkody i ścianę milczenia, a jednocześnie towarzyszy mu gorączka medialna. Ważnym kontekstem staje się bolesny splot relacji polsko-żydowskich oraz historia, która wydarzyła się przeszło sześćdziesiąt lat wcześniej.
Do tegorocznej edycji nominowanych zostało, oprócz nagrodzonej powieści, dziewięć książek: “Kołysanka dla mordercy” Mariusza Czubaja, “Długi weekend” Wiktora Hagena, “W imię zasad” Marka Harnego “Zbrodnia w błękicie” Katarzyny Kwiatkowskiej, “Nielegalni” Vincenta V. Severskiego, “Kiedy Atena odwraca wzrok” Jakuba Szamałka, “Wichrołak” Pawła Szlachetki oraz “A na imię jej będzie Aniela” Marcina Wrońskiego.
Przewodnicząca Jury Janina Paradowska powiedziała w laudacji, że coraz trudniej jest podejmować decyzję, ponieważ z roku na rok kryminały są coraz lepsze. Wygrało „Ziarno prawdy”, bo ma dobrze zawiązaną i rozwiązaną intrygę, osadzoną w ciekawych realiach społeczno-historycznych.
W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników, która powędrowała do Jakuba Szamałka za jego debiutancką powieść „Kiedy Atena odwraca wzrok”.
Przed miesiącem nakładem wydawnictwa Bitter Lemon Press ukazał się angielski przekład „Ziarna prawdy”. Zygmunt Miłoszewski i Borys Lankosz (reżyser filmu „Rewers”) ukończyli też pracę nad scenariuszem filmowym na podstawie powieści. Kolejny tom z cyklu o prokuratorze Szackim ukaże się już w przyszłym roku.
B.S.