2 listopada 2012

Wspólny mianownik

Umizgi, kokieteria, absztyfikant? A może szoferak, ferajna albo galantyna? Ruszyła strona internetowa wspolnymianownik.pl, na której znane osoby opowiadają o słowach bardzo przez siebie lubianych, a powoli wychodzących z powszechnego użycia. Wszyscy internauci, którzy chcą uratować jakieś słowo od zapomnienia, mogą wziąć udział w konkursie dziennikarsko-fotograficznym. Xiegarnia.pl jest patronem projektu.

 

Do rozmów o słowach lubianych-zapomnianych udało się już namówić m.in. pisarkę Katarzynę Grocholę, której najbardziej żal „ruskiego miesiąca” i reportażystę Wojciecha Jagielskiego, który chciałby ocalić tradycyjną „biesiadę”. Na stronie znajdziemy także wypowiedzi Marcina Prokopa, Michała Olszańskiego, Pauliny Holtz, Anny Popek, Ady Fijał, Teresy Lipowskiej, Anny Kerth, Roberta Sowy i Mamadou Dioufa. Będzie tam też można przeczytać ciekawe wywiady z ekspertami – na początek z prof. Małgorzatą Marcjanik, specjalistką od językowej grzeczności, i z prof. Włodzimierzem Gruszczyńskim, językoznawcą.

 

Pomysłodawcy projektu, członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów Koncentrat, zachęcają też wszystkich internautów do udziału w konkursie. Wystarczy porozmawiać z kimś z rodziny, przyjaciół albo znajomych, spisać jego historię o ulubionym, ale wychodzącym już z użycia słowie i zrobić mu zdjęcie z kartką, na której to słowo będzie napisane. Prace można przysyłać do 22 listopada 2012 r. na adres: konkurs.koncentrat@gmail.com. Do wygrania są czytniki książek elektronicznych, gry i książki. Wszystkie szczegóły i regulamin konkursu można znaleźć na stronie.

 

W ramach projektu odbywają się także bezpłatne warsztaty dziennikarsko-pisarskie dla gimnazjalistów i szkolenia dla bibliotekarzy, którzy chcą prowadzić projekty edukacyjno-kulturalne, szczególnie dotyczące promocji języka polskiego.

 

B.S.