Zaczytana Warszawa
Już jutro rozpoczną się Warszawskie Targi Książki. Po raz pierwszy odbędą się na Stadionie Narodowym. Potrwają aż cztery dni – od 16 do 19 maja. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji zarówno dla czytelników, wydawców, jak i dzieci.
Podczas czwartej edycji Warszawskich Targów Książki będzie można spotkać się i porozmawiać z licznymi popularnymi autorami oraz sporo dowiedzieć się o książkach elektronicznych i procesie ich powstawania. Wiele atrakcji przygotowano również dla najmłodszych.
Książka za książkę
Nowością jest akcja „Książka za książkę”, która polegać będzie na wymianie książek papierowych na e-booki. Zainteresowani mogą przynieść ze sobą książki (już przeczytane, niepotrzebne, podwójne egzemplarze itp.) i w zamian za nie otrzymają kody rabatowe na darmowe pobranie e-booków ze specjalnej puli. Wydawnictwa, które wezmą udział w akcji, przeznaczą na nią kilkaset tytułów.
Akcja ma zachęcić czytelników do dzielenia się książkami. Żaden egzemplarz nie zostanie zmarnowany: zebrane wydania papierowe zostaną przeznaczone na cele społeczne. Więcej informacji dotyczących zasad akcji można znaleźć tutaj.
Znani i lubiani
Największą gratką dla czytelników będą liczne spotkania ze znanymi i cenionymi autorami. Javier Sierra, Mariusz Zawadzki, Wojciech Jagielski (obejrzyj wywiad), Grzegorz Kasdepke (gościł w Xięgarni), Ewa Chodakowska, Anders de la Motte, Rafał Kosik, Rafał Witek, Alfonso Zapico, Tomasz Samojlik, Marco Patricelli znajdują się na długiej liście gości tegorocznych targów.
Nie zabraknie okazji do dyskusji dla kibiców sportowych. Michał Pol, niezwykła osobowość świata sportu i mediów, opowie o książkach sportowych. Odbędzie się też spotkanie z Andreą Anastasim – trenerem polskiej reprezentacji siatkarskiej od 2011 roku.
Podczas licznych dyskusji, warsztatów i paneli będzie można spotkać postaci znane ze świata mediów, polityki i kultury – między innymi Annę Komorowską, żonę prezydenta RP, Monikę Jaruzelską, profesora Wiesława Godzica, Andrzeja Pągowskiego, Bartosza Węglarczyka.
Czas na laury
Targi książkowe to wyśmienita okazja do nagrodzenia wyróżniających się literatów. Nie sposób wyliczyć wszystkie nagrody, które zostaną wręczone podczas WTK, poprzestańmy na tych najistotniejszych: Ikar 2013, nagrody Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, nagrody „Mistrz Promocji Czytelnictwa” Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Nagrody Magellana w konkursie „Najlepsze publikacje turystyczne 2012 roku”, nagrody w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową Academia, nagrody redakcji „Żagli” im. Leonida Teligi, nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto nastąpi ogłoszenie nominacji do Nagrody Literackiej Nike 2013, na co zapewne z niecierpliwością czekają miłośnicy polskiej literatury pięknej.
Raj dla najmłodszych
Organizatorzy wyjątkowo zadbali w tym roku o dzieci i młodzież. Najmłodsi będą mogli dowiedzieć się, jak powstaje książka, spróbować zostać wierszokletą, a także wziąć udział w warsztatach plastycznych związanych z twórczością Juliana Tuwima. Przygotowano specjalną przestrzeń do zabaw dla dzieci. Troską objęci zostaną również rodzice, którzy mają wątpliwości, jakie publikacje wybrać dla swoich pociech. Eksperci z zakresu literatury dziecięcej będą odpowiadać na pytania i podpowiadać, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze książki dla młodego czytelnika.
Forum nowych technologii
Na czym czytać e-booki? W jakich formatach kupować książki elektroniczne? Jak wygląda rynek e-booków i jego przyszłość? Czy papierowa książka staje się przeżytkiem? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedź będzie można uzyskać podczas targów. Dla zainteresowanych wydawców odbędą się warsztaty dotyczące przygotowania książek elektronicznych. Uczestnicy poznają nowy proces produkcji, który umożliwia przygotowanie publikacji w wielu formatach, na bazie jednego źródła tekstu.
Szczegółowy program Targów można znaleźć tutaj. (wg)