Zbigniew Rokita laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021
W niedzielę, 3 października 2021 r. poznaliśmy werdykt jury Nagrody Literackiej Nike – tegorocznym zwycięzcą nagrody został Zbigniew Rokita za książkę „Kajś”. Wcześniej autor otrzymał Nagrodę Nike Czytelników, przyznawaną w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia, w którym zwyciężyła książka „Nie ma” Mariusza Szczygła, nagrodzona Literacką Nagrodą Nike w 2019 r. Gala podsumowująca 25. edycję Nagrody Nike odbyła się w Warszawie i była transmitowana m.in. na Wyborcza.pl.
Nagroda Literacka Nike 2021 – finaliści
W finale Nike 2021 znalazły się cztery książki reporterskie, powieść, tom poezji oraz biografia. O najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce rywalizowały dwie kobiety i pięciu mężczyzn. Prócz laureata w finale tegorocznej Nike znaleźli się: Kasper Bajon za „Fuerte” (Czarne, Wołowiec, reportaż), Krzysztof Fedorowicz za „Zaświaty” (Wysoki Zamek, Kraków, powieść), Aleksandra Lipczak za „Lajla znaczy noc” (Karakter, Kraków, reportaż), Grzegorz Piątek za „Najlepsze miasto świata” (WAB, Warszawa, reportaż), Jacek Podsiadło za „Podwójne wahadło”, (WBPiCAK, Poznań, poezja) i Monika Śliwińska za „Panny z Wesela” (Wydawnictwo Literackie, Kraków, biografia).
Zbigniew Rokita laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021
Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna Nagroda Nike trafiła do Zbigniewa Rokity za reportaż „Kajś” (Wydawnictwo Czarne)
– Nagradzajmy „Kajś”, książkę pomagającą zrozumieć przemocy charakter oficjalnej historii i podnoszącą na duchu jako zapis codzienności, w której dobroć ludzka odgrywa ratunkową rolę. Książkę pokazującą, jak bardzo konieczne są zmiany i rewizje zapieczonych poglądów, ustalonych zasad. Po lekturze wiem więcej nie tylko o Śląsku, lecz o świecie, o polityce, ludziach i przypadkach. O pochodzeniu, które z reguły jest zmącone i drwi z potrzeby podziałów, stawiania granic. Mocnej też wierzę w sens zapisywania zdarzeń, a więc w literaturę – mówiła w laudacji na cześć laureata prof. Inga Iwasiow, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike.
Wyboru dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w którym zasiedli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.
Zwycięzca Nike 2021 otrzymał otrzymała 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.
Zbigniew Rokita laureatem „Nike czytelników”
Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród siedmiu książek nominowanych do Nike 2021 na stronie Wyborcza.pl/plebiscytnike. W plebiscycie dziennika najwięcej głosów otrzymał reportaż „Kajś” Zbigniewa Rokity, zdobywając Nagrodę Nike Czytelników. Więcej informacji – tutaj.
Więcej o zwycięzcy Nike 2021 można już teraz przeczytać na Wyborcza.pl/nagrodanike, a w poniedziałek, 4 października na łamach „Gazety Wyborczej”.
Gala wręczenia Nike 2021 odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl.
Mariusz Szczygieł laureatem „Nike 25-lecia”
Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia. Czytelnicy wyłonili w nim najlepszą ich zdaniem książkę spośród 24 tytułów nominowanych przez redakcję. Zwycięskim tytułem okazało się „Nie ma” Mariusza Szczygła nagrodzona Nagrodą Literacką Nike oraz Nike Czytelników w 2019 r.
25. edycję Nagrody Literackiej Nike wspierały działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, 7 finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”.
Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.
Laureatem Nagrody Nike w 2020 r. został Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. W całej historii nagrody 11 razy wyróżniano powieść, 6 razy poezję i książki poetyckie, dwa razy reportaż, dwa razy eseje, dwa razy książki autobiograficzne lub opisujące historię rodziny i tylko raz dramat.