19 czerwca 2020

Zmarł Carlos Ruiz Zafón, autor „Cienia wiatru”

Jak podają hiszpańskie media oraz oficjalny profil pisarza – 19 czerwca 2020 roku zmarł Carlos Ruiz Zafón. Autor bestsellerowego cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek” miał 55 lat, zmarł w swoim domu w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych z powodu raka.

W południe 19 czerwca 2020 roku na oficjalnym profilu Carlosa Ruiza Zafóna na Facebooku, opublikowana została informacja o jego śmierci. Pisarz zmarł w wieku 55 lat w swoim domu w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych z powodu raka. Pisarz przez kilka lat zmagał się chorobą.

Zafón urodził się 25 września 1964 roku w Barcelonie. Z wykształcenia był dziennikarzem. Swoją pracę zaczynał w marketingu. W latach 90. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajmował się pisaniem scenariuszy. Pierwsze powieści Zafóna (cykl “Trylogia mgły”) kierowane były przede wszystkim do młodzieży. Największą popularność przyniosła mu wydana w 2001 roku książka „Cień wiatru” rozpoczynająca „Cmentarz Zapomnianych Książek”, kultową tetralogię, której akcja rozgrywa się w Barcelonie pierwszej połowy XX wieku. Jego książki rozeszły się w liczbie kilkuset milionów egzemplarzy.

„Cień wiatru” to po „Don Kichocie” najchętniej kupowana hiszpańska książka na świecie. Książki Carlosa Ruiza Zafóna zostały przetłumaczone na 40 języków i ukazały się w 45 krajach. Jak podaje “El Pais”, pisarz od kilku lat walczył z nowotworem.

Cmentarz Zapomnianych Książek

„Cień wiatru”, „Gra anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów” –  z tych czterech książek składa się „Cmentarz Zapomnianych Książek”, bestsellerowy cykl Zafóna, w którym pisarz opisuje mroczną Barcelonę połowy XX wieku. W pierwszym tomie głównych bohater cyklu, Daniel Sempere, syn bibliotekarza, zostaje zaproszony przez ojca do Cmentarza Zapomnianych Książek. Ukryto w nim setki starych książek – chłopiec może z spośród nich wybrać tylko jeden tom. W jego ręce trafia „Cień wiatru”, autorstwa Juliana Caraxa. Powieść całkowicie pochłania Daniela – chłopak ma ochotę poznać więcej dzieł Caraxa. Niestety to zadanie okaże się karkołomne, ponieważ wszystkie dzieła tego pisarza zostały spalone. Ponadto wokół Caraxa unosi się auta tajemniczości. Poszukiwania ocalałych dzieł i informacji o autorze „Cienia wiatru” przyniosą na Daniela wiele nieszczęść i zagrożą jego życiu.

Oprócz „Cmentarza Zapomnianych Książek”, Zafón napisał „Trylogię mgły” i osobną powieść pt. „Marina”.

“Cada libro, cada tomo que ves, tiene alma. El alma de quien lo escribió, y el alma de quienes lo leyeron y vivieron y…

Opublikowany przez Carlosa Ruiza Zafóna | OFICIAL Piątek, 19 czerwca 2020