29 maja 2020

Zmarł Jerzy Pilch, laureat Nagrody Nike, Paszportu Polityki, Nagrody Kościelskich

29 maja 2020 roku, w godzinach popołudniowych zmarł wybitny polski pisarz, eseista, autor scenariuszy Jerzy Pilch.

Jerzy Pilch nie żyje

29 maja 2020 roku, w wieku 67 lat zmarł wybitny polski pisarz Jerzy Pilch. Ostatni raz gościł u nas w 2018 roku przy okazji premiery jego książki pt. „Żywego ducha”, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Był to pierwszy od wielu lat telewizyjny wywiad, na który pisarz się zgodził. Ten archiwalny odcinek możecie obejrzeć tutaj.

Xięgarnia odcinek 260. Jerzy Pilch

– Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życia, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać – poinformowała w „Gazecie Wyborczej” żona pisarza. Według jej informacji, od kilku dni pisarz miał problemy z ciśnieniem.

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 foku w Wiśle. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był nie tylko pisarz, ale również eseistą, autorem scenariuszy. Pisał dla wielu prestiżowych pism, m.in. dla „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju” i „Polityki”. Był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i filmowych. Sam siebie nazywał pierwszym alkoholikiem III RP. Był miłośnikiem futbolu i zagorzałym kibicem Cracovii Kraków.

Pilch należy do grona najważniejszych współczesnych polskich pisarzy.  W 2012 roku podzielił się informacją o tym, że cierpi na chorobę Parkinsona. Stan swojego zdrowia opisywał w swoich książkach, temat postępującej choroby opisał w „Drugim dzienniku”.

W 1989 roku Pilch otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, w 1998 roku otrzymał Paszport Polityki za zbiór „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, w 2001 roku zaś Nagrodę Literacką “Nike” za powieść “Pod Mocnym Aniołem”.

Jego książki inspirowały filmowców. Na ich podstawie powstały filmy “Spis cudzołożnic” (reż. Jerzy Stuhr) oraz “Pod Mocnym Aniołem” (reż. Wojciech Smarzowski).

Nie znane są jeszcze data i miejsce pogrzebu.

(źródło: Woblink)