Zmarł noblista Seamus Heaney
Irlandzki noblista, Seamus Heaney, zmarł dziś w wieku 74 lat. Heaney uważany jest za najwybitniejszego poetę irlandzkiego od czasu Williama Butlera Yeatsa. Laureat Nagrody Nobla w 1995 roku mocno związany był również z literaturą polską. Wysoko cenił Zbigniewa Herberta, przyjaźnił się z Czesławem Miłoszem.
Seamus Heaney urodził się 13 kwietnia 1939 roku na rodzinnej farmie Mossbawn, kolo Belfastu. Zawsze uważał siebie za Irlandczyka i protestował przeciwko włączaniu jego tekstów do antologii poezji brytyjskie. Przez wiele lat był nauczycielem. Debiutował w 1966 r. tomem “Śmierć naturalisty”. Obok poezji zajmował się także dramatem, eseistyką i krytyką literacką.
Heaney wraz ze Stanisławem Barańczakiem przekładał na język angielski “Treny” Jana Kochanowskiego. Zbigniewowi Herbertowi Irlandczyk poświęcił zaś wiersz “Hiperborejczyk” w tomie “Światło elektryczne”. Heaney tłumaczył również “Beowulfa” ze staroangielskiego oraz nową wersję Antygony Sofoklesa zatytułowaną “The Burial at Thebes”. Wraz z Tedem Hughesem – mężem Sylvii Plath – układał cenione wysoko antologie poezji anglojęzycznej.
W Polsce ukazały się do tej pory między innymi zbiory “44 wiersze”, “Ciągnąc dalej”, “Światło elektryczne”, a także tomy esejów “Zawierzyć poezji” i “Znalezione – przywłaszczone”. Przed dwoma laty ukazała się pierwsza w polska praca poświęcona twórczości poety autorstwa Jerzego Jarniewicza (“Heaney. Wiersze pod dotyk”). Heaney był także doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. (kc)