30 listopada 2016

Znamy laureatów Rankingu Bibliotek 2016

W 2016 roku po raz szósty Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Docenieni zostają ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.

Instytut Książki oraz “Rzeczpospolita” rozesłały ponad 2300 ankiet do gmin wiejskich, wiejsko miejskich i miast – z powrotem wpłynęło ich przeszło 800.

6 lat rankingu

Pierwszy Ranking opublikowany został w 2011 roku. Wówczas do komisji wpłynęły 602 ankiety – w tym roku było ich aż 806. W ciągu tych sześciu lat “o godzinę wzrósł średni tygodniowy czas otwarcia biblioteki głównej. Filie są otwarte o 3 godziny dłużej niż przed 6 laty. Średnia dotacja dla biblioteki były na podobny poziomie co teraz i oscylował w granicach 1 proc. budżetu gminny. W 2011 roku 80 proc. bibliotek miało filie, obecnie 72 proc.”

Sześć lat temu ponad 50 proc. placówek bibliotecznych było przystosowanych dla osób niepełnosprawnych – obecnie wskaźnik ten wynosi 55 proc. Z 60 proc. do 66 proc. wzrósł także wskaźnik placówek w których znajdują się zbiory dla osób niewidzących lub słabowidzących np. książki z dużą czcionką czy mówione.

Ważną informacją jest fakt, że obecnie średnio w księgozbiorze biblioteki znajduje się ponad 43 tys. książek, podczas gdy w 2011 roku było to niespełna 40 tys. Również liczba nowych książek, które rocznie docierają do bibliotek zwiększyła się z 860 do prawie 1240. Niestety są też informacje niewesołe – zmalała liczba czytelników na jedną bibliotekę oraz średnia wypożyczanych książek rocznie.

Metodologia

W rankingu maksymalnie można było uzyskać 340 punktów. W ankiecie znajdowało się 19 pytań dotyczących powierzchni biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Następne pytania dotyczyły średniego zatrudnienia, wielkości księgozbioru, księgozbioru nabytego po 2005 roku, jako procent całego zbioru, a nawet książek nabytych w zeszłym roku kalendarzowym. W punktacji również uwzględnione zostały udział dotacji dla biblioteki w budżecie gminy, dostęp do prasy, dostęp do mediów, działające przy bibliotece kółka artystyczne i literackie, wolontariaty, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Do ogólnej punktacji wliczały się też statystyki dotyczące czytelnictwa – liczbę czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców oraz liczba wypożyczonych egzemplarzy.

Metodologię rankingu opracowała kapituła w składzie: Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki; Paweł Jabłoński, Zastępca Redaktora Naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w KielcachAndrzej Dąbrowski.

Laureaci Rankingu Bibliotek 2016

I miejsce: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin

II miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

III miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy Zdrój

IV miejsce: Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu

V miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach

VI miejsce: Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz

VII miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach

VIII miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Krasocinie

IX miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie

X miejsce: Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów

Kategoria – najlepsze w województwach

woj. dolnośląskie

Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy Zdrój

woj. kujawsko-pomorskie

Miejska Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin

woj. lubelskie

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

woj. lubuskie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Trzciel

woj. łódzkie

Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach

woj. małopolskie

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku

woj. mazowieckie

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku

woj. opolskie

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach

woj. podkarpackie

Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie

woj. podlaskie

Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu

woj. pomorskie

Miejska Biblioteka Publiczna w Człuchowie

woj. śląskie

Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie

woj. świętokrzyskie

Gminna Biblioteka Publiczna w Krasocinie

woj. warmińsko-mazurskie

Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach

woj. wielkopolskie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Skoki

woj. zachodniopomorskie

Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz