11 grudnia 2014

Znamy listę nominowanych do Paszportów Polityki 2014

To już 22. edycja jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. W kategorii literatura nominacje trafiły do Zygmunta Miłoszewskiego, Wita Szostaka i Jakuba Żulczyka.

paszporty polityki   logo_6111907Lista dziewiętnastu wyróżnionych osób wpisuje się w nurt wydarzeń, którymi polskie środowisko kulturalne żyło w mijającym roku.

Paszporty tygodnika “Polityka”  przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Wyróżniają one utalentowanych, młodych ludzi , którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę i mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Paszportami Polityki nagradzani są Twórcy wychodzący naprzeciw obowiązującym trendom. Dodatkowa nagroda specjalna –  Kreator Kultury, zostanie przyznana wybitnym osobowościom świata artystycznego, za szczególne osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

Poniżej lista nominowanych:

Film: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, Tomasz Kot, Jan Komasa
Literatura: Jakub Żulczyk, Wit Szostak, Zygmunt Miłoszewski
Teatr: Weronika Szczawińska, Radosław Rychcik, Bartosz Porczyk
Muzyka popularna: Wacław Zimpel, Pablopavo, Michał Biela
Muzyka poważna: Dariusz Przybylski, Kwadrofonik, Łukasz Długosz
Sztuki wizualne: Jakub Woynarowski, Norman Leto, Paweł Bownik

Ogłoszenie laureatów odbędzie się podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie 13 stycznia 2015 roku. Wydarzenie transmitować będzie Program Drugi Telewizji Polskiej.