21 grudnia 2020

5 książek roku 2020 wg Maxa Cegielskiego

Końcówka roku to zawsze czas podsumowań i zestawień. Tradycyjnie przygotowaliśmy dla was krótkie rekomendacje od naszych prowadzących. Oto 5 książek roku 2020 według Maxa Cegielskiego.

książki roku 2020 maxa cegielskiego

5 książek roku 2020 wg Maxa Cegielskiego

Literatura piękna – świat:

Michael Chabon, Telegraph Avenue, przełożył: Krzysztof Majer, WAB

Rodzaj prozy, której najbardziej brakuje mi w Polsce: zakorzeniona w popkulturze, nawet tej klasy B (ojciec jednego z bohaterów jest zapomnianym aktorem kina blaxploitation) oraz w historii muzyki (bohaterowie prowadzą antykwariat z płytami soul i jazz). Panoramiczny, epicki a zarazem pełen psychologicznych detali obraz współczesnej Ameryki.

chabon maxa cegielskiego top 2020

Literatura piękna – Polska

Szczepan Twardoch, Pokora, Wydawnictwo Literackie.

Zupełnie inaczej niż wcześniejsze powieści Twardocha, historia Alojzego Pokory z górniczej rodziny na Śląsku, zajmuje się przede wszystkim tożsamością klasową, nie zaś etniczną czy językową bohatera. Pomimo historycznego sztafażu książka staje się więc bardzo współczesna i rzuca ciekawe światło na publiczne, odżegnujące się od polityczności emploi autora.

pokora książki roku 2020 maxa cegielskiego

Reportaż

Agnieszka Rostkowska, Wojownicy o szklanych oczach, Wydawnictwo poznańskie.

Bardzo rzetelna praca dziennikarska, której coraz częściej brakuje w natłoku polskich reportaży oraz bardzo mi bliskie, historyczno-miejsko-architektoniczne podejście do skomplikowanej tożsamości Turcji. A przy tym to obraz, który powinien nam dać do myślenia. Czy w Polsce nie będzie za chwilę tak jak na granicy Europy?

wojownicy o szklanych oczach książka roku max cegielski

Inne/esej:

Hartmut Rosa, Przyspieszenie, wyobcowanie, rezonans, Przełożyli: Jakub Duraj i Jacek Kołtan, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk 2020.

Esej naukowy, ale łatwy w lekturze, którą miałem przyjemność odbyć jeszcze przed wydaniem tej książki, w trakcie seminarium uniwersyteckiego. Polecam ją jednak przede wszystkim dlatego, że niemiecki socjolog ratuje nas przed obłędem współczesnego przyspieszenia, choć z pozycji filozoficznych, a nie medytacyjno-religijnych.

Młodzież/fantasy

Laura Gallego, Strażnicy Cytadeli. Sekret Xeina, przełożyła Karolina Jaszecka, Wydawnictwo Młody Book.

Ulubiona w tym roku powieść fantasy czternastoletniej Nicoli Le Strange, znanej mi dobrze namiętnej pożeraczki literatury tego typu. Nie widzę przeciwskazań.

Max Cegielski

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także