6 stycznia 2015

Najciekawsze książki 2015 roku!

Początek roku to czas nowych planów wydawniczych. 2015 rok przyniesie wiele ciekawych i oczekiwanych książek. Na co warto zwrócić uwagę? 

header - 678x239 - zapowiedzi2015_Osiadacz

Na polskim rynku pojawią się nowe powieści Joanny Bator i Krzysztofa Vargi, drugi tom „Mojej walki” Knausgårda oraz „Odpływ” Christensena, nowości dla czytelników Franzena, McEwana i Pynchona, a także zbiory tekstów niebeletrystycznych Vargasa Llosy, Bieńczyka i Masłowskiej. Wydarzeniem będzie publikacja „nieznanych” tekstów Jamesa Joyce’a i pierwsza po kilkunastu latach powieść Milana Kundery. Przedstawiamy wybór najciekawszych premier, które ukażą się w 2015 roku.

STYCZEŃ

Joanna Bator, Wyspa łza, Znak, 14 I

Joanna Bator, fotograf i historia zaginionej Sandry Valentine. Po Japonii i rodzinnym mieście Wałbrzychu przyszła kolej na nowe inspiracje. Najnowsza książka laureatki Nike to efekt wyprawy pisarki na Sri Lankę w 2014 roku. „Wyspa łza” jest projektem zrealizowanym we współpracy z fotografem Adamem Golcem. Bator snuje tajemniczą opowieść na granicy jawy i snu.

Christensen_Lars_Saabye_OdplywLars Sabye Christensen, Odpływ, Wydawnictwo Literackie, 14 I

Wznowienie kultowej powieści Christensena „Półbrat” jeszcze bardziej zachęca do sięgnięcia po premierowy „Odpływ”. Christensen wciąż uważany jest za głównego norweskiego kandydata do literackiej Nagrody Nobla i cieszy się niezmiennym uznaniem – jego twórczość wspomina w pierwszym tomie „Mojej walki” Knausgård. „Odpływ” zdaniem zagranicznych mediów to kolejna wybitna powieść norweskiego autora.

Mario Vargas Llosa, Cywilizacja spektaklu, Znak, 16 I

Mario Vargas Llosa jest pisarzem spełnionym – w literaturze osiągnął wszystko, co było do zdobycia. Być może dlatego literacka aktywność pisarza nie zamyka się w klasycznych powieściach i fabułach. „Cywilizacja spektaklu” to kolejna książka niebeletrystyczna w dorobku peruwiańskiego noblisty. Wydany w 2012 roku zbiór to tak naprawdę obszerny artykuł opublikowany w jednym z pism. Llosa podejmuje w nim krytyczną analizę współczesnego świata mediów.

Terry Pratchett, Stephen Baxter, Długi Mars, Prószyński, 20 I

Ze współpracy Terry’ego Pratchetta i Stephe’a Baxtera powstał cykl science fiction. „Długi Mars” to finałowy tom trylogii. Mamy rok 2040, a Długa Ziemia pogrążona jest w chaosie. Pratchett gwarantuje absurdalny humor znany ze „Świata dysku”, a Baxter swoje doświadczenie w tworzeniu fantastyki naukowej.

Javier Cercas, Anatomia chwili, Noir sur Blanc, 22 I

Javier Cercas nie pierwszy raz sięga po historię swojego rodzinnego kraju. Bestsellerowa powieść „Żołnierze spod Salaminy” opowiadała o wojnie domowej, z kolei „Anatomia chwili” traktuje o współczesnej Hiszpanii. Czym jest tajemniczo brzmiący skrót 23-F? Cercas przełamuje formułę klasycznej powieści historycznej, łącząc dokument, esej i fikcję literacką. Książka wygrała w rankingu hiszpańskiego dziennika „El País” na najlepszą powieść 2010 roku.

LUTY

Paul Bowles, Dom pająka, Świat Książki

Paul Bowles to jeden z najbardziej fascynujących pisarzy XX wieku – nie bez powodu jego siedziba w Tangerze była celem wędrówek wielu przedstawicieli kontrkultury. Szansą do zapoznania się z twórczością Bowlesa będzie powieść „Dom pająka”. Możemy oczekiwać typowej dla pisarza chłodnej, zdystansowanej prozy, która nastrojem przypomina dokonania Edgara Alana Poe czy Franza Kafki.

Banville_Prawo_do_swiatlaJohn Banville, Prawo do światła, Świat Książki

John Banville uważany jest za jednego z największych stylistów, a nawet za najwybitniejszego żyjącego pisarza anglojęzycznego. Nagrodzony Bookerem irlandzki pisarz powraca na polski rynek z najnowszą powieścią „Prawo do światła”. Czego możemy się spodziewać po nowej powieści? Bez wątpienia doskonałej poetyckiej frazy zamkniętej w prozę, melancholijnego bohatera i refleksji na temat pamięci.

Dorota Masłowska, Więcej nie możesz jeść, Noir sur Blanc, 12 II

Dorota Masłowska po ostatniej powieści(„Zabiłam nasze koty”) powraca tym razem z tomem felietonów. „Więcej nie możesz jeść. Zapiski parakulinarne” to zbiór tekstów publikowanych przez pisarkę w magazynie Zwierciadło. Publikacja niecodzienna i nieco ryzykowna.

Lawrence Wright, Droga do wyzwolenia, Czarne, 18 II

Jak napisać o organizacji, której najsłynniejszym członkiem jest Tom Cruise? Lawrence Wright podjął temat scjentologii. Choć w swojej książce nazywa ją „Kościołem”, warto pamiętać, że jej założyciel to były pisarz science fiction, a oryginalny podtytuł publikacji Wrighta brzmi: „Prison of belief”. „Droga do wyzwolenia” to demaskatorska analiza instytucji religijnej wytypowana przez szereg czasopism jako najlepsza książka roku.

Juan Gabriel Vasquez, Reputacja, W.A.B., 25 II

Vasquez w rodzinnej Kolumbii nazywany jest następcą Gabriela Garcii Marqueza. „Reputacja” ma szansę zapisać się w bogatej historii literatury iberoamerykańskiej. Czwarta, najnowsza powieść Vasqueza ,ukaże się w cenionej serii wydawnictwa W.A.B „Don Kichot i Sancho Pansa”. Ciekawostką jest fakt, że kolumbijski pisarz jest także autorem biografii Josepha Conrada.

MARZEC

Karl Ove Knausgård, Moja walka. Księga 2, Wydawnictwo Literackie

Projektu literackiego Knausgårda nie sposób zignorować – o „Mojej walce” dyskutuje nie tylko krytyka literacka, lecz także zwykli czytelnicy. Drugi tom to jedna z najbardziej wyczekiwanych książek tego roku. W Norwegii łatwo wytłumaczyć ten fenomen atmosferą skandalu. Pozostali czytelnicy zachwycili się bezbłędnie napisaną prozą, dużą samoświadomością autora i niespotykaną szczerością obrazowania. Jak przyznała Zadie Smith – na kolejne tomy czeka się jak na narkotyk.

Marek Bieńczyk, Jabłko Olgi, stopy Dawida. Eseje i jesienie, Wielka Litera, 25 III

Do lektury Marka Bieńczyka nie trzeba zachęcać melancholików, frankofilów i znawców wina. Wszystkim pozostałym warto przypomnieć, że to jeden z najlepszych polskich eseistów i laureat nagrody Nike. „Jabłko Olgi, stopy Dawida. Eseje i jesienie” to kolejny zbiór tekstów i opowiadań, w którym z równą przyjemnością przeczytamy o futbolu czy ulubionej książce z dzieciństwa, co o malarstwie. Bieńczyk olśniewa elokwencją i erudycją.

Javier Marías, Pisane życia, Sonia Draga

Pisarzy pokroju Javiera Maríasa jest naprawdę niewielu. To jeden z tych autorów, których rozpoznajemy po krótkim fragmencie niezwykle charakterystycznej, kunsztownej prozy. Po publikacji ostatniego tomu trylogii „Twoja twarz jutro”, mieliśmy okazję przeczytać dwie kolejne świetne książki – „Zakochania” oraz „Czarne plecy czasu”. „Pisane życia” to najnowszy tytuł hiszpańskiego autora.

KWIECIEŃ

Varga_MasakraKrzysztof Varga, Masakra, Wielka Litera, 22 IV

Wydaje się, że o alkoholizmie powiedziano już w polskiej literaturze wiele, jednak temat wciąż pozostaje atrakcyjny literacko. Świadczy o tym najnowsza próba Krzysztofa Vargi. Autor pozostaje wierny swojemu typowemu bohaterowi – mężczyźnie w kryzysie wieku średniego, który mierzy się z własnymi i narodowymi dramatami. Varga nie rezygnuje z bernhardowskich monologów i cynicznie gorzkiej satyry.

Jonathan Franzen, Silny wstrząs, Sonia Draga

Jak pisał Jonathan Franzen przed opublikowaniem monumentalnych „Korekt”? W zeszłym roku do polskich czytelników trafił przekład debiutanckiej powieści „Dwudzieste siódme miasto”. „Silny wstrząs” to druga z czterech powieści autora. Warto zobaczyć, jak zaczynał odnowiciel amerykańskiej powieści realistycznej. Czy już tutaj ujawnił się wielki narracyjny talent?

MAJ

Milan Kundera, La fête de l’insignifiance , W.A.B.

Milan Kundera powraca z nową powieścią po kilkunastu latach przerwy w pisaniu prozy. „Święto błahości” niewątpliwie będzie jednym z większych wydarzeń wydawniczych tego roku. Do napisania nowej książki namówiła Kunderę jego żona. Powieść licząca zaledwie 144 strony ma być wielkim powrotem słynnego pisarza, a przy tym kunsztowną, ironiczną krótką prozą. Dla samego Kundery jest „zabawnym epilogiem, zainspirowanym światem, który jest komiczny, gdyż stracił poczucie humoru”.

Ian McEwan, Children Act, Albatros

Ian McEwan niejednokrotnie udowodnił, że ma świetnie wypracowany warsztat. Nieco konserwatywną realistyczną prozę przełamał w „Słodkiej przynęcie” konwencją powieści szpiegowskiej. Nowa powieść autora „Pokuty” ma wszelkie zadatki by stać się kolejnym bestsellerem. Refleksje nad małżeństwem McEwan łączy z opowieścią o chorym na białaczkę bohaterze, który okazuje się… bożym wybrańcem. Fabularnych atrakcji nie zabraknie.

Thomas Pynchon, W sieci, Albatros
Thomas Pynchon, Vineland, Albatros, wrzesień

Pynchon_W_Sieci2015 rok przyniesie dwie powieści Thomasa Pynchona. „W sieci” to jedna z literackich odpowiedzi na wydarzenia z dnia 11 września 2001 roku. Kryminał amerykańskiego autora to skondensowany obraz kryzysu w Stanach po zamachu na World Trade Center. Czytelnicy przyzwyczajeni do społeczno-politycznego tła książek Pynchona odkryją ponadto charakterystyczną dygresyjną narrację, odwołania do popkultury, gry słowne i komiczne gagi. Nie zabraknie także tajnych spisków. Druga z powieści pojawi się na polskim rynku we wrześniu.

Umberto Eco, Numero Zero, Noir sur Blanc, 6 V

Najnowsza powieść Umberto Eco bardziej przypominać będzie „Cmentarz w Pradze” niż „Imię róży” czy „Wahadło Foucaulta”. Stałym tematem pozostają jednak niewyjaśnione zbrodnie i tajne organizacje. W „Numero Zero” przeczytamy o powojennych Włoszech, loży masońskiej, nieudanym zamachu stanu i zagadkowej śmierci papieża Jana Pawła I. Eco po raz kolejny wystąpi w roli demiurga-demaskatora.

Don DeLillo, Gwiazda Ratnera, Noir sur Blanc, 14 V

Don DeLlilo zyskał już miano wiecznego kandydata do Nagrody Nobla. To obok Philipa Rotha, czy Jonathana Franzena jeden z najważniejszych i najbardziej docenianych współczesnych pisarzy amerykańskich. Czy „Gwiazda Ratnera” dorówna kultowej powieści „Podziemia”?

Katarzyna Bonda, Okularnik, Muza

Katarzyna Bonda to nie tylko nowa dziewczyna Bonda, lecz także jedna z bardziej utalentowanych polskich autorek kryminałów. „Okularnik” to druga część cyklu o Saszy Załuskiej. Bardzo dobre przyjęcie „Pochłaniacza” sprawia, że oczekiwania są jeszcze większe. Ciekawostką jest fakt, że akcja najnowszej powieści będzie toczyć się w rodzinnej miejscowości autorki – Hajnówce.

James Joyce, Hotel Finna, W.A.B.

Zapowiedzi „Hotelu Finna” wzbudziły wiele kontrowersji. Reklama wydawnictwa sugerowała, że są to nieznane dotąd, „zaginione” teksty Joyce’a odnalezione po osiemdziesięciu latach po jego śmierci. Akcja marketingowa wywołała protest wielu badaczy w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Pewnym jest, że to zbiór dziesięciu krótkich opowiadań, bajek i szkiców.

Janko_Anna_Mala_ZagladaCZERWIEC

Stephen King, Znalezione niekradzione, Albatros

Choć książki Stephena Kinga wydawane są z dużą regularnością, każda kolejna powieść cieszy się wielkim zainteresowaniem. „Znalezione niekradzione” to sequel „Pana Mercedesa”. Wydawnictwo zapowiada, że to pierwszy od „Misery” tytuł, w którym King porusza temat czytelnika ogarniętego obsesją na punkcie pisarza. Co z tego wyniknie? Oby równie dobry kryminał, co powieść grozy.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na najnowsze książki Anny Janko „Mała zagłada” (14 I), Julii Fiedorczuk „Nieważkość” oraz Igora Ostachowicza „Zielona wyspa”. W księgarniach pojawią się także interesujące biografie, w tym biografia Kurta Vonneguta („Zdarza się. Kurt Vonnegut: życie”). Czytelnikom poezji polecamy uwadze nowy tomik Andrzeja Sosnowskiego („Dom ran”) i zapowiedziany na czerwiec jubileuszowy wybór tekstów o Adamie Zagajewskim. W kategorii non-fiction jednymi z najważniejszych premier będą: „Motory rewolucji” Grzegorza Szymanika (22 I) oraz książka Piotra Osęki „My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ‘68” (12 II).

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także