15 lipca 2013

Trzecie wydanie "Zaczytanych wakacji"

W trzecim wydaniu „Zaczytanych wakacji” wybraliśmy się do Mikołajek. Po literackich Warmii i Mazurach oprowadzali Mariusz Cieślik i Agata Passent, a także: nasz felietonista Michał Komar, prozaik Mariusz Sieniewicz, aktor Przemysław Borkowski i kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc.

 

 

„Książki są ciekawsze niż łowienie ryb”

 

Te słowa widzowie mogli usłyszeć widzowie od rodowitego Warmiaka, Przemysława Borkowskiego. Żaden z gości programu za łowieniem nie przepada, tylko Krzysztof Hołowczyc żegluje, za to żaden z nich nie rozstaje się z książką.

 

Literackie Mazury

 

„Podkreślenie warmińskości wynika z tego, że Mazury wyraźnie przygniatają sobą Warmię, jednak rywalizacja między mieszkańcami nie istnieje” – stwierdził Mariusz Sieniewicz. Goście programu opowiadali o swoich ulubionych miejscach na Warmii i Mazurach. Sieniewicz mówił między innymi o Sejnach i ośrodku Pogranicze, Nidzicy, której zamek gości Międzynarodowy Festiwal Fantastyki, teatralnych Węgajtach i Olsztynie. Borkowski i Hołowczyc nie wskazali żadnej powieści, z którą można by zwiedzać Mazury. Sieniewicz opowiadał zaś między innymi o kręgu Borussi, o dbałości o tutejszą gwarę i kulturę.

 

W programie także: felietony, sondy, rekomendacje

 

Robert Gonera mówił o silnym związku swego życia z literaturą oraz o spocie, promującym „Zaczytane wakacje”. Lektury na lato polecali goście programu i prowadzący, turyści czytali piosenkę Agnieszki Osieckiej „Na całych jeziorach Ty”, Michał Komar oprowadzał po leśniczówce Pranie, którą odwiedzali i wciąż odwiedzają wybitni polscy pisarze, Aleksy Krysztofiak mówił o „Ryjówce przeznaczenia”, mieszkańcy Mazur odpowiadali zaś na pytanie, czy znają jakichś tutejszych autorów.

Książki, o których pisał autor