Pisarz x.pl

8 października 2014

Zaginiona

Po prawie 10 latach nowa część serii Kuzynki Kruszewskie ponownie zachwyca czytelniczki i czytelników Andrzeja Pilipiuka. 

4 marca 2014

Okruchy historii

Andrzej Pilipiuk jest pisarzem znanym przede wszystkim z rubasznych opowieści o wiejskim bimbrowniku-egzorcyście Jakubie Wędrowyczu. W przesiąkniętym historią tomie opowiadań „Carska manierka” udowadnia jednak, że potrafi być nie tylko poważny, ale wręcz refleksyjny.

11 czerwca 2013

Wampiryczne absurdy PRL

Wampir w PRL? Cóż to za pomysł? Czy w czasie, gdy władza skutecznie wysysa obywateli nie tylko z dóbr materialnych, ale i z sił życiowych, można w ogóle zdobyć jakąś pożywną i smaczną krew? Andrzej Pilipiuk nie boi się karkołomnych połączeń, co więcej jego wampir-ślusarz doskonale czuje się w realiach Polski Ludowej. „Wampir z MO” to drugi, po „Wampirze z M3”, tom jego przygód. Zbiór lekki, zabawny, obfitujący w kurioza, choć momentami wydumany.

5 listopada 2012

Antybohater, którego (zbyt) dobrze znacie

Na „Truciznę”, siódmą część przygód najbardziej znanego polskiego egzorcysty w cywilu, Jakuba Wędrowycza, Andrzej Pilipiuk kazał czytelnikom czekać ponad trzy lata. To świetna okazja, by spróbować wyjaśnić fenomen tego cyklu. Cyklu, który jak żaden inny polaryzuje miłośników fantastyki: część za Wędrowyczem skoczyłaby w ogień, część odsądza od czci i wiary zarówno bohatera, jak i jego twórcę. Pilipiuk wraz z Jakubem stali się czymś w rodzaju koła zamachowego polskiej fantastyki po 2001 roku.

1 października 2012

Andrzej Pilipiuk – wywiad, część 1

  Pierwsza część rozmowy z Andrzejem Pilipiukiem, której krótsza wersja emitowana była w czwartym odcinku programu „Xięgarnia” w TVN24.   Drugą część można zobaczyć tutaj: https://xiegarnia.pl/wideo/andrzej-pilipiuk-wywiad-czesc-2/