Pisarz x.pl

21 listopada 2015

Xięgarnia odcinek 138. Magdalena Parys.

W 138 odcinku Xięgarni debiutuje Magdalena Parys i to z przytupem. Świeżo upieczona laureatka Literackiej Nagrody Unii Europejskiej opowiada o wyróżnionej książce "Magik". Literacka Nagroda Unii Europejskiej 2105 Magdalena Parys jest trzecią polską laureatką tej nagrody, w 2009 roku wyróżniony został Jacek Dukaj za monumentalną powieść "Lód", natomiast w 2012 roku uhonorowano...

29 października 2014

Wszystko się może zdarzyć, gdy pijesz wódkę z szamanem

Czasami zdarza się tak: żyjesz sobie spokojnie w tej swojej zachodniej kulturze rozumu i rozsądku i nagle otwierasz taką książkę jak "Cztery zachodnie staruchy" – i bum! Nagle odkrywasz, że racjonalizm to tylko jedna z możliwych dróg, nie wszędzie dominująca. I że czasami trzeba po prostu trochę pokamłać.

1 października 2014

Cztery zachodnie staruchy

"Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach" i szamanach Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego to kolejna znakomita książka autorów "Krasnojarska zero", za który otrzymali prestiżową Nagrodę im. Beaty Pawlak. Tym razem Jastrzębski i Morawiecki wybrali się do Buriacji i Mongolii tropem szamanów, ale nie tych z tajgi, lecz miejskich.