21 listopada 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 138. Magdalena Parys.

W 138 odcinku Xięgarni debiutuje Magdalena Parys i to z przytupem. Świeżo upieczona laureatka Literackiej Nagrody Unii Europejskiej opowiada o wyróżnionej książce “Magik”.

Literacka Nagroda Unii Europejskiej 2105

Magdalena Parys jest trzecią polską laureatką tej nagrody, w 2009 roku wyróżniony został Jacek Dukaj za monumentalną powieść “Lód”, natomiast w 2012 roku uhonorowano Piotra Pazińskiego za “Pensjonat”. Autorka, oprócz promocji i zyskania szerszego grona odbiorców, otrzyma 5 tys. euro.

“Wszystko się zmieniło, po takiej nagrodzie zmienia się wszystko. Życie wokół mnie i moich książek, współpraca z wydawnictwami, przychodzi bardzo dużo zaproszeń z Polski, także zza granicy. “Magik” będzie przetłumaczony na sześć, czy siedem języków.” Jest to druga powieść autorki, w 2011 roku ukazała się jej pierwsza polska książka – “Tunel”.

O odkrywaniu tajemnic

“Jak tylko zaczynam coś czytać i odkrywam tajemnice, to za każdą z tych nowych tajemnic jest dziesięć kolejnych” – Magdalena Parys opowiada o Niemczech, kraju w którym mieszka od trzynastego roku życia, o kontrastach, otwartości i specyfikacji stolicy naszych zachodnich sąsiadów – “Berlin jest kolorowy – dosłownie i w przenośni”. Ponadto autorka dzieli się wiedzą na temat poziomu czytelnictwa w Niemczech, kontroli szkolnej, czy rodzice czytają swoim dzieciom i kultury odkrywania nowych książek.

Garbarzu aleksandryjski, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie…

O politycznej poprawności, o kozackiej pogardzie, o wielowiekowym hejcie, o „Kozakach Zaporoskich” Leszka Podhorodeckiego i „Kazaniach” Bernarda z Clairvaux opowiada w felietonie Michał Komar.

Latarnie estetyczne

W dżentelmeńskiej rozmowie z Filipem Łobodzińskim laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik opowiada o literackiej “nici, która się ciągle przędzie” w jego życiu. Poezja niejednokrotnie inspirowała go do tworzenia muzyki. Ponadto gość Xięgarni zdradza, która książka z lat studenckich jest jedną z jego latarni estetycznych, wartościujących jego system odniesień w świecie.

Co warto czytać?

Filip Łobodziński i Agata Passent prezentują cały kalejdoskop nowości – książka o Podlasiu, czytadło pod koc, ryzykowny wątek romansowy Amisa, książka o Islamie, piosenki Marka Koterskiego, a wszystko podzielone na półki niższe i wyższe.

Kontynuację wywiadu z Magdaleną Parys można obejrzeć tutaj.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM