Pisarz x.pl

15 września 2014

Opowieść o rechocie sumienia

W swojej ostatniej powieści Mo Yan nie tylko po raz kolejny dotyka tematu trudnego – w tym przypadku „polityki jednego dziecka” – ale też ponownie sięga po frapujące, nieoczywiste rozwiązania narracyjne.

24 czerwca 2014

Książki na lato. Wakacyjny przewodnik literacki

Macie już plany na wakacje? Jeśli nie, przyda się wam przewodnik z prawdziwego zdarzenia. Nikt nie oprowadza po miastach lepiej niż pisarze. Kto powie nam więcej o Chinach niż Mo Yan? Czyż Norwegia nie jest ciekawsza, jeśli patrzymy na nią oczami Jo Nesbo? Zamiast bedekera pakujcie więc powieści do walizek i w drogę!

29 stycznia 2014

Sztuka mięsa

Gargantuiczna, barokowa, erotyczna, rozbuchana, rozwiązła, realistyczna i fantastyczna – tak w skrócie można by opisać ostatnio wydaną w Polsce powieść Mo-Yana. „Bum!” oszałamia czytelnika swoim bogactwem, intrygując i irytując jednocześnie.

21 stycznia 2013

Mo Yan – ten, który milczy

Mimo że londyńscy bukmacherzy wymieniali Mo Yana obok Haruki Murakamiego jako głównego faworyta w organizowanej przez sztokholmskich akademików gonitwie, uhonorowanie chińskiego pisarza literackim Noblem Anno Domini 2012 odebrano powszechnie jako sporą niespodziankę. Ale zaskoczenie krytyków było niczym wobec burzy, jaką autor „Krainy wódki” wywołał swymi politycznymi wyborami. Nie przypadkiem jego pseudonim znaczy tyle, co „nie mów”.

14 grudnia 2012

Xiążki na weekend

  Beata Stasińska w "Xiążkach na weekend" poleca wznowioną właśnie powieść Mo Yana "Obfite piersi, pełne biodra", a także autobiografię Jeanette Winterson "Po co ci szczęście, jeśli możesz być normalna?".