Pisarz x.pl

17 października 2014

Cristina de Stefano – wywiad

„Oriana Fallaci krytykowała Europę za to, że tworzy przebrzmiałą kulturę, która nie ma już siły, by bronić wartości, na których została ufundowana. Swą trylogią pragnęła powiedzieć Europejczykom: uważajcie, bo jeśli nie będziecie w stanie wykazać się hartem ducha i żarliwością, którą mają w sobie muzułmanie, to nie przetrwacie i stracicie swoją pozycję” – mówi Cristina de Stefano.

28 listopada 2012

Wielkie dziennikarstwo

Fallaci zachwyca. Duma z jaką staje naprzeciw Chomeiniego, Szarona czy Wałęsy nie pozawala nam wątpić w jej odwagę. Pytania, jakie zadaje – również. „Wywiad z władzą” – ciąg dalszy „Wywiadu z historią” – to majstersztyk genialnej włoskiej dziennikarki.

5 listopada 2012

Dzieło życia Oriany Fallaci

„Kapelusz cały w czereśniach” Oriana Fallaci nazwała we „Wściekłości i dumie" swym dzieckiem. „Bardzo trudne, bardzo wymagające dziecko, którego życie płodowe trwa przez większą część mojego dorosłego życia, którego poród rozpoczął się dzięki chorobie, która mnie zabije, a którego pierwszy krzyk słychać będzie nie wiem kiedy. Może po mojej śmierci” – wyznała autorka. Katorżnicza wręcz praca nad tą sagą zaowocowała powiciem książki niezwykłej. Opowieścią o „ja”, które przeżywa w istnieniach przodków.

10 września 2012

Kapelusz cały w czereśniach

  Prości chłopi i arystokraci, awanturnicy i asceci, bohaterowie i odstępcy, artyści i rewolucjoniści – saga rodu z Toskanii, którego członkowie nie bali się ulegać swoim namiętnościom i pasjom.   Ta historia bierze swój początek w malutkiej wiosce Panzano, położonej na malowniczych wzgórzach nieopodal Florencji. AD 1773 Carlo Fallaci, dwudziestoletni syn najemnego rolnika...