Pisarz x.pl

19 lutego 2019

Premiera zbioru poezji Patti Smith w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego

Antologia z przekładami siedemdziesięciu piosenek i wierszy Patti Smith „Nie gódź się” to kolejna tegoroczna premiera Biura Literackiego. Autorem wszystkich przekładów jest Filip Łobodziński. Licząca 228 stron publikacja zawiera także dziewiętnaście rękopisów oraz dwanaście portretów artystki z różnych lat wykonane przez Stevena Sebringa. Całość otwiera słowo wstępne od Patti Smith, a kończą posłowie tłumacza oraz komentarze, które przybliżają czytelnikowi kontekst powstania poszczególnych tekstów.

25 marca 2017

Kawa z Patti Smith

Spaceruję po długiej, nowojorskiej ulicy. Zatrzymuję się przy jednej z kawiarni: napis na szyldzie wskazuje iż dotarłam do Café Ino. Wchodzę. W środku panuje mrok, rozpraszany miejscami przez małe lampki stojące na stolikach. Mój wzrok wędruje do miejsca, gdzie siedzi jedyny gość. Ubrany w zbyt długi płaszcz i...

11 lutego 2014

Patti Smith. Portret artystki z czasów dzieciństwa

W „Obłokobujaniu” Patti Smith, jedna z ikon nowojorskiego punk rocka, opowiada o swoim dzieciństwie i dorastaniu artystycznym w poetycko-prozatorskim stylu. I, co najważniejsze, robi to dobrym stylu. Niemal tak dobrym jak płyty „Horses” czy „Easter”, z których artystka (piosenkarka, poetka, pisarka, malarka!) jest najbardziej znana. Czyli prawie nieznana, jeśli wziąć pod uwagę skalę jej talentu i osiągnięcia.

8 października 2012

Jak zostać sobą i nie zagubić się w kosmosie

Wyobraź sobie Charlesa Baudelaire’a w Krainie Czarów. Widzisz to? Patrzysz właśnie na dwudziestoletnią Patti Smith w Nowym Jorku. Szalone lata 60’ dobiegają końca, z wielką pompą nadchodzą kolorowe lata 70’. Rozpoczyna się dziesięciolecie Poniedziałkowych Dzieci. Patti Smith i Robert Mapplethorpe urodzili się w poniedziałek. Książka pierwszej damy rocka, uhonorowana nagrodą National Book Award, to historia ich miłości, młodości i namiętności.

21 września 2012

Rockmani przy biurku

Nagrodzone National Book Award "Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith pokazują, że wielki muzyk może też świetnie pisać. Ale ta pozycja to raczej wyjątek na tle książek innych wybitnych postaci ze świata muzyki rockowej.