Pisarz x.pl

4 listopada 2014

Powrót opowieści czy pobożne życzenia? O kilku zjawiskach w polskiej prozie współczesnej

W rodzimej prozie widać ostatnio zalążki nowego i jednocześnie na wskroś tradycyjnego podejścia, jakby pisarze przypomnieli sobie, że zwyczajny czytelnik (a tacy na szczęście jeszcze się zdarzają) oczekuje od nich przede wszystkim dobrej historii, i taką właśnie historię próbują mu sprawnie przedstawić. Czy można już nieśmiało ogłosić powrót opowieści do polskiej literatury? Czy odchodzą w niepamięć czasy, gdy polski prozaik nie był w stanie napisać powieści bez utyskiwania na trudną kondycję artysty?

8 marca 2013

Pisarz totalny

„Rozmowy telefoniczne” stanowią dowód na to, że Roberto Bolaño był pisarzem totalnym. W krótkim opowiadaniu potrafił zawrzeć tyle samo maestrii, co w opasłej powieści.

7 grudnia 2012

Roberto Bolaño – pisarz, który nigdy nie istniał

Ostatnia, wydana pośmiertnie powieść Roberto Bolano jest zarazem drugą po "Dzikich detektywach" książką, dzięki której pisarza dostrzegli czytelnicy spoza hiszpańskojęzycznego kręgu językowego. Entuzjastyczna, choć spóźniona, recepcja jego twórczości jest jednak jak najbardziej zasłużona – całość dzieła Bolaño przekracza ciasne ramy gatunkowe, przekształcając liczne tradycje w prawdziwie monumentalną opowieść o kulturowym zmierzchu.