Pisarz x.pl

25 sierpnia 2016

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza

Laureat pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej przez prezydenta Radomia za debiut prozatorski, zostanie wybrany i ogłoszony 4 września. Otrzyma 40 tysięcy złotych. Wyróżnienie ustanowił radomski samorząd, a współorganizatorem nagrody i towarzyszącego jej festiwalu literackiego jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowym patronem nagrody...

13 lutego 2015

“Pupa” na puentach

Gombrowicz wciąż inspiruje! "Pupa" to nowy spektakl baletowy z muzyką Stanisława Syrewicza, dla którego inspiracją była powieść Witolda Gombrowicza.  Premiera odbędzie się w sobotę, 14 lutego, na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

18 grudnia 2013

Literackie rozczarowania 2013 roku

Według wyliczeń 22 II 2014 roku nastąpi ragnarök, czyli opisany w mitologii skandynawskiej koniec świata. Zwiastuny apokalipsy dostrzeżono już w 2013 roku w postaci kilku książek. Mijający sezon obfitował w wartościowe publikacje, ale plusy nie powinny przesłonić minusów, więc wspomnijmy źle wydane pieniądze, stracone podczas lektury godziny i radość z czytania nieudanych dzieł.

25 lipca 2013

Bestsellery – lipiec 2013

Witold Gombrowicz na pierwszym miejscu listy bestsellerów? I to niemal 45 lat po śmierci! Cóż, autor „Ferdydurke” by tego nie wymyślił, zwłaszcza że ani myślał drukować swoje intymne zapiski. Po tylu latach ujawnione przez wdowę wyznania pisarza nie stały się bynajmniej skandalem, tamtych ludzi, tamtych salonów, zwyczajnie już nie ma.