12 lutego 2015
wywiady

Grzegorz Gauden – wywiad

“Współczesna biblioteka stała się miejscem życia społecznego” – Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki podkreśla, jak ważną rolę odgrywają biblioteki atrakcyjne architektonicznie, z bogatym księgozbiorem, z dostępem do Internetu i szerokiego wachlarza multimediów.

Zmieniają się biblioteki, ale czy zmiany dotyczą również bibliotekarzy? Zdaniem Grzegorza Gaudena “zawód bibliotekarza jest zawodem zaufania publicznego. Bibliotekarze od pokoleń kojarzeni są z przewodnikami po świecie wiedzy i tak jest również dzisiaj. Zorganizowaliśmy szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek gminnych. Wówczas uczyliśmy ich wszystkiego: marketingu, zarządzania, asertywności, żeby mieli odwagę kłócić się z samorządowcami. Pamiętam, że jeszcze pięć lat temu przemykali się pod ścianami”.

“To samorządy odpowiedzialne są za biblioteki publiczne. Zamiast organizowania kolejnego pieczenia barana czy budowania kolejnego aquaparku, należałoby zainwestować w biblioteki i wydawnicze nowości. Zamiast parków wodnych – biblioteki, zamiast chemikaliów do basenowej wody – nowe książki” – dodaje Grzegorz Gauden.

Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce.

Strategicznym celem programu jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego, a także wprowadzenie systemu certyfikującego dla bibliotek.