30 stycznia 2015
pozostałe

Niezbite Dowody

„Żeby wiedzieć więcej, człowiek chwyta się różnych sposobów. Jednym z nich jest reportaż. Został wynaleziony po to, żeby jak najwięcej ludzi zrozumiało drugiego człowieka”. Fundacja Instytut Reportażu od sześciu lat pomaga zrozumieć czym jest literatura faktu. Wydawnictwo Dowody na Istnienie jest kolejną inicjatywą IR i będzie wznawiać książki głośne oraz zapomniane. Choć pisane były wiele dekad temu, wciąż są aktualne dzięki temu, co Hanna Krall nazywa „nadwyżką”. Każda z książek jest DOWODEM NA ISTNIENIE. Człowieka, świata, reportażu, wydawców i czytelników.

Wydawnictwo Dowody na Istnienie zaproponowało cztery różnorodne serie książek:

Seria FAKTYCZNY DOM KULTURY
W serii Faktyczny Dom Kultury wydawane są ważne książki reporterskie – polskie i zagraniczne. Każdy wielbiciel non-fiction powinien je mieć w swojej bibliotece. To książki głośne, które warto przeczytać na nowo, ale i książki zapomniane. To seria, dzięki której można poznawać różne sposoby opisywania świata. Sposoby się zmieniają, emocje pozostają te same.

SERIA REPORTERSKA
Seria premierowych książek reporterskich. Autorzy uznani i debiutanci. Książki polskie, ale i tłumaczenia książek zagranicznych. O tym, co nas dziwi, co boli, czego nie rozumiemy, o czym nie mamy pojęcia, choć wydarzyło się tuż obok – lub na drugim końcu świata, na który nigdy nie dotrzemy.

Seria OKO/UCHO
W serii albumowej oko/ucho spotkają się dwa sposoby narracji: fotografia i opowieść. To nie są ilustracje do historii ani podpisy pod zdjęciami. To dwa niezależne sposoby opowiadania, które się uzupełniają, tak jak uzupełniają się zmysły wzroku i słuchu, za pomocą których poznajemy świat.

Seria STEHLÍK
To jedyna seria niezwiązana z non-fiction. Mariusz Szczygieł jako najbardziej znany polski czechofil, autor reportaży z Czech, będzie proponował najciekawszą czeską beletrystykę. Klasykę współczesności oraz książki najnowsze. (Stehlík – to po czesku „szczygieł”).

W tym roku wydawnictwo planuje cztery inne serie reporterskie. Wiosną ukaże się wydawnictwo specjalne, poświęcone twórczości Hanny Krall.