1 maja 2015
wywiady

Osobliwe dzieła sztuki

“Moment, w którym książka po raz pierwszy trafia do wydawnictwa z drukarni to jest zawsze moment mistycznego spełnienia. Ten wieloosobowy twór – od autora aż po drukarza – nagle staje jako osobny byt, trochę tak jak narodziny człowieka, jak narodziny każdego dzieła sztuki. Książka jednak jest osobliwym dziełem sztuki” – mówi prof. Stanisław Rosiek, założyciel wydawnictwa “słowo/ obraz terytoria”.

Gdańskie wydawnictwo “słowo/ obraz terytoria” publikuje książki z dziedziny literatury pięknej, historii literatury, eseistyki, krytyki literackiej, filozofii, sztuki i nauk społecznych. Przez dwadzieścia lat działalności opublikowało setki książek obejmujących 44 serie wydawnicze. Najważniejsze z nich to: Pasaże, Klasyka Światowej Humanistyki, Terytoria Kina, Terytoria Teatru, Terytoria Skandynawii, Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii, Rzeczy Literackie, Idee, Świadectwa czy Artyści.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy o słowach, obrazach i (nie)pewnym gruncie – wymagającym rynku książki:  “Rynek wydawniczy jest w tej chwili największą tajemnicą z jaką przychodzi mi się bezpośrednio stykać. Żeby wyrokować cokolwiek o tym co na rynku będzie się wydarzało, trzeba być chyba szaleńcem” – komentuje prof. Rosiek.

W xiegarni.pl pytamy również o znaczenie list bestsellerów, o pomysły na poprawę czytelnictwa, wiernych czytelników wydawnictwa i czytelnicze treningi.