14 września 2019
program tv

Xięgarnia odcinek 250. Zyta Rudzka

W 250 odcinku Xięgarni wystąpiła Zyta Rudzka, autorka książki “Krótka wymiana ognia”. Ponadto w programie felieton Michała Komara oraz Karolina Korwin-Piotrowska, która opowiedziała o książkach wartych lektury.

Xięgarnia odcinek 250. Zyta Rudzka

W 250 odcinku Xięgarni wystąpiła Zyta Rudzka, która opowiedziała o swojej najnowszej książce pt. “Krótka wymiana ognia”, wydanej nakładem wydawnictwa W.A.B.

“Moi bohaterowie zawsze mają ciała, z całą też konsekwencją tego. Jest płeć, jest erotyzm, jest seksualizm, jest ból, jest radość w końcu. No i dlaczego miałam odciąć ciało mojej bohaterce, starej kobiecie? Ona też chce się sztachnąć życiem. Młody chce, dlaczego stara nie może?”

Autorka nie tylko opowiada o swojej powieści, ale również dzieli się swoim podejściem do pisania. Zyta Rudzka podkreśla, że “szczerość jest podstawowym założeniem artystów. Jeśli ktoś nie jest szczery, lepiej, żeby nie brał się za tę robotę. Szczerość jest moim naturalnym sposobem podejścia do bohatera, ja chcę złapać te emocje. Nie zatrzymywać się i nadawać sobie jakieś autocenzury.

Michał Komar i felieton z piekła rodem

W swoim najnowszym felietonie Michał Komar opowiada o diable, śmiertelnym wrogu gatunku ludzkiego. By go opisać przywołuje “Szpital przemienienia” Stanisława Lema, “De angelis” Francisco Suareza, “Diabła zakochanego” Jacqueza Cazotta, “De praestigiis daemonum” Ioannisa Vvieriego oraz “Klub Dumas” Arturo Pereza Reverte.

Karolina Korwin-Piotrowska o swoich ulubionych książkach

W programie dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska opowiada o książkach, które są dla niej szczególnie ważne.

Producentem programu jest TVN24. Producentem wykonawczym jest Kompania Mediowa.