3 listopada 2019
program tv

Xięgarnia odcinek 317. Georgi Gospodinow

W 317 odcinku Xięgarni wracamy do Wrocławia. W odcinku między innymi rozmowa z laureatem Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” Georgim Gospodinowem.

Xięgarnia odcinek 317. Georgi Gospodinow

Gościem specjalnym 317 odcinka Xięgarni był Georgi Gospodinow, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Wyróżnienie otrzymał za znakomicie przyjętą powieść „Fizyka smutku”. Ponadto w programie wystąpili – Magdalena Pytlak, tłumaczka „Fizyki smutku” z języka bułgarskiego na polski oraz Jurijem Andruchowyczem, laureatem pierwszej edycji Nagrody „Angelus”.

Tegorocznego laureata wybrało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), prof. Marcin Cieński, dr hab. Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, prof. Anna Nasiłowska, prof. Małgorzata Szpakowska oraz prof. Piotr Śliwiński. Gospodinow otrzymał czek na kwotę 150 tys. zł i statuetkę wykonaną przez Ewę Rossano. Sponsorem nagród jest miasto Wrocław.

Nagroda dla tłumaczy

Ponadto od 2010 roku oprócz nagrody za najlepszą książkę, przyznawana jest nagroda dla najlepszego tłumaczenia na język polski. Trafia ona w ręce tłumacza bądź tłumaczki książki nagrodzonej w głównej kategorii. W tym roku wyróżniona została Magdalena Pytlak za tłumaczenie „Fizyki smutku”.

Wrocław Miastem Literatury UNESCO

317 odcinek zarejestrowaliśmy w czasie odbywającego się we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu, który odbywał się w dniach 13-20 października 2019 roku. W tym czasie świat obiegła bardzo ważna wiadomość – Wrocław otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO! Jest to drugie, po Krakowie, polskie miasto uhonorowane przez UNESCO.

Dziękujemy wrocławskiemu Hydropolis za możliwość nagrania odcinka.