29 maja 2020
program tv

Xięgarnia odcinek 340. Klementyna Suchanow

W 340 odcinku Xięgarni wystąpiła Klementyna Suchanow, autorka głośnej biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz”. W programie rozmawiała o swojej najnowszej książce pt. „To jest wojna. Kobiety. Fundamentaliści i nowe średniowiecze”.

Xięgarnia odcinek 340. Klementyna Suchanow

W 340 odcinku Xięgarni wystąpiła Klementyna Suchanow – pisarka, badaczka, aktywistka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Autorka głośnej biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz” nominowanej m.in. do nagrody NIKE. W ostatnich latach zajmuje się śledzeniem sieci międzynarodowych fundamentalistów religijnych i trendów w geopolityce – i o tym jest jej najnowsza książka „To jest wojna. Kobiety. Fundamentaliści i nowe średniowiecze” – książka tygodnia w Xięgarni.
Zanim rozpoczęła się w Polsce głośna dyskusja o feminatywach, czyli żeńskich formach nazw zawodów, wydawnictwo „Poławiacze Pereł” w nieco cichszej formie przekonywało dzieci, że takie formy istnieją i są potrzebne. Nie na tyle cichej jednak, żebyśmy nie dostrzegli wydawanej prze nie serii PILOTKA. O pierwszym tomie, pt. „Kosmonautka”, mówiliśmy sześć lat temu. Tym razem Michał Rusinek bierze pod lupę „Tramwajarkę”, piąty tom serii autorstwa Piotra Wawrzeniuka z ilustracjami Doroty Wojciechowskiej-Danek.
W cyklu „Co oni czytają?” – poeta Jacek Kleyff, jeden z założycieli i autorów słynnego „Salonu Niezależnych”.
Zapraszają Max Cegielski i Filip Łobodziński