2 kwietnia 2021
program tv

Xięgarnia odcinek 364. Maciej Płaza

Wizyta w sztetlu na Podolu z początku XX wieku, w roli przewodników Maciej Płaza i Filip Łobodziński. „Golem” (Wydawnictwo W.A.B., 2021), to najnowsza powieść Płazy. Golem, to postać z Żydowskich legend, jest istotą żywą, ale niepełną – nie ma duszy. Ta postać z biegiem wieków oderwała się od swoich korzeni, stała się symbolem działania stwórczego, ale też buntu przeciw stwórcy. Maciej Płaza – prozaik i tłumacz, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych. Debiutancki tom opowiadań „Skoruń” przyniósł mu Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Kościelskich 2016. Znalazł się również w finale Nagrody Literackiej Nike 2016.

Ponadto w odcinku:

Do biblioteki szaleńca zabierze nas Michał Rusinek. Edwarda Brooke-Hitchinga znamy, głównie jako miłośnika map. W wydanej niedawno po polsku książce „Biblioteka szaleńca” przygląda się on książkom, a dokładnie wydawniczym kuriozom. Od książek śmiercionośnych, o zatrutych kartkach, jak w „Imieniu róży”, poprzez książki makabryczne, bo oprawne w ludzką skórę lub pisane krwią, jak Koran Saddama Hussajna (zapisany jego krwią), po książkowe mistyfikacje, książki najmniejsze i największe, osobliwości religijne, kurioza naukowe i dzieła sił nadprzyrodzonych. Lektura to pyszna, w dodatku bogato ilustrowana, świetne przetłumaczona przez Janusza Szczepańskiego i wydana przez Rebis. 

Autorski przegląd nowości wydawniczych Agaty Passent, wśród polecanych tytułów m.in.: „Czy to normalne? Seks, związki i statystyka” autorstwa Northrup Christiane, Schwartz Pepper, Witte James (Wydawnictwo Kompania Mediowa, 2021). Pieniądze. Seks. Komunikacja. Zastanawiasz się, jak twój związek wypada na tle reszty świata? Ta książka jest dla ciebie. 

Pełny odcinek znajdziecie na platformie TVN24 GO.