14 grudnia 2020
program tv

Xięgarnia. Wioletta Grzegorzewska

W kolejnej odsłonie Xięgarni wystąpiła Wioletta Grzegorzewska, która opowiadała o swojej najnowszej książce pt. „Dodatkowa dusza”.

Wioletta Grzegorzewska gościem Xięgarni

Wioletta Grzegorzewska – pierwsza polska pisarka nominowaną do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Grzegorzewską, znaną w Anglii jako Wioletta Greg, doceniono za powieść “Swallowing Mercury”, czyli “Guguły”. W programie Filip Łobodziński rozmawia z pisarką o jej najnowszej powieści „Dodatkowa dusza”. II wojna światowa. Z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki ucieka mężczyzna. Za wszelką cenę pragnie wrócić do Warszawy, by odnaleźć i uratować syna, to prawdziwa historia, którą opowiedziała Grzegorzewskiej jedna z uczestniczek spotkania autorskiego z pisarką. Co wynikło z tej opowieści? O tym w rozmowie z Wiolettą Grzegorzewską.

Odcinek dostępny na TVN24 GO

Ponadto w odcinku Justyna Sobolewska czyta „Calypso” – zbiór opowieści Davida Sedarisa, które ukazały się w przekładzie Piotra Tarczyńskiego w nowym wydawnictwie Filtry to dobry przykład gatunku, który uprawia, gawędy o sobie, swoim partnerze Hugh i swojej rodzinie. „Calypso”, to połączenie sarkastycznego humoru, cielesności skatologicznych żartów – na które ojciec autora (geja wesołka) reaguje: „Słowo daję poziom tej dyskusji pozostawia wiele do życzenia”

Autorski przegląd nowości wydawniczych Maxa Cegielskiego, wśród polecanych tytułów m.in.:

Nowa powieść noblisty Maro Vargas Lossy „Burzliwe czasy”. Gwatemala, lata 50. Sam Zemmuray, baron owocowy, zatrudnia w swojej firmie kontrowersyjnego Edwarda Bernaysa – specjalistę PR. Nie ma pojęcia, że ten ruch doprowadzi do jednej z największych akcji CIA w Ameryce Łacińskiej.

Odcinek do obejrzenia w całości na portalu TVN24 GO.