Gombrowicz, czarna ospa i bomba. Felieton Rudnickiego
Bohaterem najnowszego felietonu Janusza Rudnickiego jest Witold Gombrowicz. W tym roku obchodziliśmy 80 rocznicę jego emigracji z Polski oraz 50 rocznicę jego śmierci. 29 lipca 1939 roku pisarz wsiadł na pokład statku „Chrobry” i odpłynął do Argentyny. Do Polski nigdy nie wrócił. Zmarł 25 lipca 1969 roku.
„Właśnie tutaj, ostatni raz Witold deptał Polskę, tutaj właśnie. Kochaś nasz wsiadł był na statek „Chrobry” i odszedł. W siną dal, w siną dal… Od narodu podrzędnego, który myśli, że nadrzędnym jest, oddalał się z prędkością 17 mil na godzinę. Z Argentyny nie wróci nigdy. Po latach zatoczy koło i będzie tuż-tuż, w Berlinie…” – reszta opowieści Janusza Rudnickiego o Witoldzie Gombrowiczu w najnowszym felietonie, który został wyemitowany w 308 odcinku Xięgarni. Program poświęcony był Nagrodzie Literackiej Gdynia, wystąpiły w niej wszystkie cztery laureatki tegorocznej Nagrody. Cały odcinek do obejrzenia tutaj.
Materiał został zrealizowany przy okazji festiwalu Miasto Słowa, który odbył się w Gdyni. Inspiracją do napisania felietonu była monumentalna biografia „Gombrowicz. Ja, geniusz” autorstwa Klementyny Suchanow.