21 maja 2020

Posłowie do “Chłopów” Reymonta. Felieton Rudnickiego

W 341 odcinku odcinku Xięgarni ukazał się najnowszy felieton Janusza Rudnickiego poświęcony książce Pawła Piotra Reszki pt. „Płuczki”.

Posłowie do “Chłopów” Reymonta czyli „Płuczki” w felietonie Janusza Rudnickiego

„Płuczki” to rzecz o chłopach i powojennych ich żniwach, podziemnych. O chłopach zarażonych wirusem chciwości. Ich plon to zamordowani i zakopani przez Niemców Żydzi. Co Niemiec zakopie, polski chłop odkopie. Będzie rył w ziemi jak kret i się doryje. Do pierścionków, kolczyków, łańcuszków, pieniędzy i złotych zębów.

W premierowym 341 odcinku Xięgarni:

Andrzej Sławomir Jagodziński – tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, publicysta, dziennikarz, dyplomata. Był m.in.: dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze i Instytutu Polskiego w Bratysławie. Redaktor „Literatury na świecie”, członek Polskiego PEN Clubu. Ma na swoim koncie liczne przekłady książek m.in: Milana Kundery, Bohumila Hrabala, Václava Havla. W 2009 roku otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” za przekład „Przypadków inżyniera ludzkich dusz” Josefa Škvoreckiego. „Gorzki świat. Josef Škvorecki” – to książka tygodnia w Xięgarni. 

Janusz Rudnicki o poszukiwaczach żydowskiego złota, czyli najnowszej książce Pawła Piotra Reszki – „Płuczki”.

Agata Passent i Filip Łobodziński subiektywnie o najciekawszych premierach książkowych m.in. o książkach „Ballada o dziewczynie” Ewy Frysztak i Janusza Górskiego oraz „Lody o wszystkich smakach” Pawła Mildnera

Program możecie obejrzeć na płatnej platformie TVN24 GO!