20 lipca 2020

Xięgarnia z domu. Bezmatek. Felieton Justyny Sobolewskiej

„Bezmatek”, rzecz o córce, która musiała stać się matką dla własnej matki. Lubiła mortadelę z pistacjami i śpiewała: „matka noce całe musi tańczyć, pić, bo ma dziecko małe, ma dla kogo żyć”, matka z książki „Bezmatek” Miry Marcinów. Więcej pisze się o synach i matkach, nie o relacjach córek z matkami. A to często bywa pole minowe. Bezmatek to określenie z forów pszczelarskich na ul, w którym umarła matka. Można wtedy usłyszeć odgłosy bezmatka.

Felieton ukazał się w 11 odcinku „Xięgarni z domu”, który w całości możecie obejrzeć tutaj.

Ponadto w odcinku:

Filip Łobodziński i Clara Williams Roldan rozprawiają się z plastikiem. Plastik funkcjonuje w naszym życiu od mniej więcej 120 lat. W tym czasie wyprodukowano go 8,5 miliarda ton. Recyklingowi poddano – tylko 9%. Williams Roldan w swojej książce „Rozstanie z plastikiem” w tłumaczeniu Krzysztofa Środy pokazuje, gdzie w inspirujący i czytelny sposób szukać alternatywy dla plastiku.

Agata Passent i Marta Podgórnik kreślą pewną „Przepowieść w ścinkach”, czyli rozmawiają o najnowszym tomiku wierszy poetki. Podgórnik jest laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2019) za tomik „Mordercze ballady”. „Przypowieść w ścinkach”, to jak pisze wydawca książki (Biuro Literackie) – „dwadzieścia pięć poetyckich pocztówek z napisanego życia”. Pokaż mniej