12 maja 2020

Xięgarnia z domu. Listy Szymborskiej – felieton Michała Rusinka

Cudzych listów się nie czyta, chyba, że są to listy Wisławy Szymborskiej. W czwartym odcinku Xięgarni z domu Michał Rusinek opowiadał o korespondencji Noblistki m.in. z Joanną Kulmową i Stanisławem Barańczakiem

Czwarta odsłona Xięgarni z domu jest już dostępna na platformie TVN24 GO.

A w odcinku:

Najnowsze wyniki badań czytelnictwa. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki 2% wzrost deklaracji czytelniczych. Efekt Nobla? Agata Passent mówi – sprawdzam w rozmowie z dr Tomaszem Makowskim dyrektorem Biblioteki Narodowej.

Cudzych listów się nie czyta, chyba, że są to listy Wisławy Szymborskiej. O korespondencji Noblistki m.in. z Joanną Kulmową i Stanisławem Barańczakiem opowie Michał Rusinek.

Aktorka i współprowadząca „Szkło kontaktowe” Katarzyna Kwiatkowska poleca lektury dla najmłodszych m.in. serię „Pucio” Marty Galewskiej-Kustra z ilustracjami Joanny Kłos.

Na finał wiersz na dwa głosy. Filip Łobodziński i Jakub Kornhauser (poeta i tłumacz) czytają Miroljuba Todorovića – najważniejszego neoawangardowego poetę serbskiego.