27 kwietnia 2020

Xięgarnia z domu. Max Cegielski z wizytą u Juliusza Strachoty

Krótka wycieczka na tamten świat Juliusza Strachoty, jamnika Pepe i Maxa Cegielskiego, czyli rzecz o nowej książce finalisty Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia za 2019.

Pełny odcinek do obejrzenia na TVN24 GO, a w nim:

Juliusz Strachota – jako prozaik debiutował na łamach „Czasu Kultury”. Swoje teksty publikował w czasopismach „Ha!art”, „Lampa”, „Polityka” czy „Gazeta Wyborcza”. W czerwcu 2014 roku na łamach „Dużego Formatu” przyznał się publicznie do uzależnienia od przeciwlękowego leku Xanax. Mechanizm uzależnienia jest głównym tematem powieści “Relaks amerykański”, wydanej w 2015 roku. „Krótka wycieczka na tamten świat” to powieść o poszukiwaniu i próbie uleczenia rodziny, w której wszyscy mężczyźni zawsze uciekali.

Piątkę finalistów 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki przedstawią Katarzyna Surmiak-Domańska (członkini tegorocznego jury) i Agata Passent. Reporterka Katarzyna Kobylarczyk i debiutantka Joanna Gierak-Onoszko, ukraiński pisarz Artem Czech, szwedzki dziennikarz Lars Berge i reporter Óscar Martinez z Salwadoru, to autorzy książek, które znalazły się w finale Nagrody.

I Justyna Sobolewska m.in. o tym jak mogłoby brzmieć słynne pierwsze zdanie z „Pani Dalloway” Virginii Woolf, gdyby pisane było w czasach epidemii.

Link do materiału tutaj.