9 stycznia 2013
pozostałe wywiady

Wydawnictwa w Xiegarnia.pl: Dwie Siostry

 

Druga odsłona naszego cyklu „Wydawnictwa w Xiegarnia.pl”, w którym przedstawiamy rodzimy rynek wydawniczy, sposób funkcjonowania oficyn, pomysły, które stoją za ich założeniem i cele, do których wydawcy dążą. Naszymi gośćmi są tym razem Joanna Rzyska i Ewa Stiasny, założycielki Wydawnictwa Dwie Siostry.

 

Pomysł na wydawnictwo

 

„Dlaczego nazywamy się Dwie Siostry, choć jesteśmy trzy? Po pierwsze dlatego, że trzy były już w literaturze zajęte, a dwie dlatego, że spotkałyśmy się w pensjonacie Dwie Siostry” – opowiada Joanna Rzyska. Nazwa wydawnictwa jest bardzo ważna, szczególnie taka, którą można łatwo przetłumaczyć i która może zarazem przypaść do gustu dzieciom. Dwie Siostry powstały w pewnym stopniu z sentymentu do książek z dzieciństwa. „To, że wydajemy książki na pewno wynika z tego, że w dzieciństwie byłyśmy w miłości do książek wychowywane” – dodaje Rzyska.

 

Pięknie i dobrze wydać

 

Ewa Stiasny mówi, iż „wydawanie dobrych książek i pięknych książek to jest to samo”, jednak ilustracja zasadniczo pełni rolę służebną wobec tekstu, choć może być i tak, iż to ilustracja opowiada całą historię, staje się pełnoprawną fabułą. Celem jest więc wydawanie pięknych i dobrych książek, a także – w serii „Mistrzowie ilustracji”, od której Dwie Siostry zaczynały działalność – przywracanie życia tytułom zapomnianym, tym, na których osiadł kurz.