Xięgarnia 135. Roman Honet
Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka Xięgarni, nagranego w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO, mieście poezji, który poświęcony był gali wręczenia nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Tegorocznymi laureatami zostali ex-aequo Jacek Podsiadło za tomik “Przez sen” oraz Roman Honet za “Świat był mój”.
I tak jest mało nagród literackich w Polsce…
W pierwszej części programu Agata Passent i Filip Łobodziński rozmawiali z Michałem Rusinkiem – prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej i prof. Marią Delaperriere – członkinią Kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
“Nagroda to jest czek, nagroda to jest statuetka oraz tzw. event, ale to są jednorazowe rzeczy. Wydaje się, że przez cały rok nic się nie dzieję. Natomiast nie całkiem tak jest, już sama nominacja do tej nagrody spowodowała zainteresowanie medialne i różnych instytucji kulturalnych.” – mówi Michał Rusinek
“W dziedzinie poezji nie ma wyraźnych kryteriów. Chodzi o twórczość, cała trudność jury polega na tym, że stopniowo sobie te kryteria wyrabiamy. Czytając wielokrotnie te same tomiki, dopiero po kilku lekturach uświadamiamy sobie, że jeden nam się bardziej podoba niż inny” – opowiada o pracach Kapituły Delaperriere.
“Zazdroszczę polskim poetom…”
“Polscy poeci mogą żyć nadzieją, że kiedyś staną do konkursu, że zostaną zauważeni. We Francji poezja jakoś zawęziła się do małych kapliczek. Nie ma promieniowania na społeczeństwo, a w Polsce zawsze to było. To są wielkie tradycje polskie. Poezja zawsze była skierowana do społeczeństwa.” – mówi o kondycji poezji w Europie prof. Maria Delaperriere
Gagarin z okładki
W drugiej części programu prowadzący dyskutują z Romanem Honetem o pojawieniu się Gagarina na okładce tomiku, inspiracjach, o tym na co przeznaczy wygrany czek oraz czy byłby tym samym człowiekiem bez nagrody.
“Zdarza się tak, że znajduję w odczytaniu własnego wiersza jakiś trop, na który sam nie wpadłem, który jest jak gdyby pomimo mnie.” – mówi o interpretowaniu własnych wierszy Honet.
Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.