24 stycznia 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 105. Joanna Bator

Gościem 105. odsłony Xięgarni była pisarka, publicystka i podróżniczka, Joanna Bator. Agata Passent i Filip Łobodziński wspólnie z autorką „Wyspy łzy” podążali tropem Sandry Valentine – młodej Amerykanki, która znikła bez śladu.

Pisarka opowiadała o tajemniczych źródłach inspiracji: „<<Po ciemno, prawie noc>> nie widziałam początku dla nowej powieści. Miałam tylko w głowie słowa: znikła bez śladu. Wpisywałam je w wyszukiwarkę i czytałam historie kobiet, które znikły bez śladu. To były historie wstrząsające, straszne, ale tylko jedna przykuła moją uwagę – historia Sandry Valentine”.

Poszukiwanie mrocznej bliźniaczki

„Ta struktura pęknięcia, dwoistości jest mi bardzo bliska i myślę, że w bardzo dobry sposób opisuję człowieka w różnych językach – w językach różnych religii, w języku psychoanalizy. Niektórzy tę drugą obecność czują wyraźniej niż inni. Dlatego właśnie tropem Sandry Valentine, mojej mrocznej bliźniaczki, pojechałam na Wyspę łzę. <<Wyspa łza>> jest właściwie zapowiedzią nowej powieści” – tłumaczyła pisarka.

Wyspa oszustka

Joanna Bator nie wiedziała czego może spodziewać się po dotarciu na Sri Lankę: „Pojechałam w tropiki nie mając świadomości co się wydarzy. To było fascynujące. Pojechałam za głosem ducha, który mnie wołał; ducha innej kobiety. Rzeczywistość była tam gęsta, hojna. Pojawił się jednooki czarodziej i od tego momentu wszystko się zmieniło. Czułam się, jakby ktoś porzucił mnie na gorącej, rozżarzonej pustyni”.

Znaki, znaki, znaki

„Żyję w bardzo szczególnym rozdwojeniu. Z jednej strony zimny intelektualizm gdzie wszystko da się zracjonalizować, a z drugiej strony czuję nieustanne, podświadome poszukiwanie znaków, olśnień, kolejnych Sandr Valentine, które wyłaniają się z ciemności” – dodaje Bator.

O sposobach na znikanie

„Są różne sposoby znikania. Jednym z nich jest depresja, która właściwie jest nie-byciem, odmową wszelkich wizerunków. Znikają kobiety po pięćdziesiątce, znikają z hetero radaru. Niezależnie ile politycznej poprawności i dobrych chęci włożymy w nasze życie, nikt nie pragnie starych i brzydkich kobiet” – wyznaje autorka „Wyspy łzy”.

Nowości i felietony

Michał Komar bardzo poważnie mówi o odwadze, lojalności i honorze w kontekście potrójnej przyjaźni, zaś Michał Rusinek podejmuje się walki z dziwnymi stworami – gatunkami zoologii fantastycznej. Aktorka Anna Polony polecała jeden ze swoich ulubionych tomików Ewy Lipskiej „Miłość, droga pani Schubert…”. Agata Passent i Filip Łobodziński rekomendowali ciekawe pozycje i przyglądali się listom bestsellerów. Polecamy również wywiad xiegarni.pl, w którym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska komentowała m.in. wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Joanną Bator.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.