21 lutego 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 109. Filip Zawada

W 109. odcinku Xięgarni gościliśmy człowieka tysiąca talentów – Filipa Zawadę. Pretekstem do rozmowy z artystą, Filipem Itoito, była jego szczególna publikacja “Pod słońce było”.

“Nigdy nie chciałem być ani pisarzem, ani łucznikiem, ani nikim innym. Życie podkładało mi te rzeczy i okazało się, że jednak mogę się nimi zajmować. Dlatego najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, żeby życie spędzać jakoś. Ja nie chcę być doskonałym pisarzem, nie chcę być też doskonałym łucznikiem, nie chcę być nikim doskonałym. Chcę mieć doskonałe życie” – zapewniał Filip Zawada.

Mężczyzna od wszystkiego

Filip Zawada ma pociąg do wszechstronności: “Specjalizacja jest pewnym rodzajem kalectwa. W sytuacji, w której piszę książki lub strzelam z łuku, muszę coś wiedzieć o biologii: o mitochondriach, o komórce… Z tego wszystkiego się składamy, nad tym pracuję i muszę wiedzieć jak to działa. Imponuje mi Leonardo da Vinci czy Michał Anioł, którzy zajmowali się wieloma rzeczami. Moim zdaniem cały postęp z tego wynikał. Dzisiejszy postęp jest bardzo pozorny”.

Pisanie gwarantem na niezapominanie

“Nie mam pewności czy ta książka coś mi załatwiła. Mam taki problem – kiedy chciałoby się podsumować dzień, przychodzi mi myśl, że skoro jestem pisarzem to wypadałoby coś napisać. Siadam i bardzo często wychodzi z tego “nic”. Co to znaczy? Nic?! Nic się nie wydarzyło przez cały dzień?  Dopiero kiedy zaczynam pisać okazuje się, że dzień jednak jakiś był. Często pewnych rzeczy się nie zauważa” – opowiadał artysta.

Autentyzm dziecięcego świata

Czy dzieci mogą być przewodnikami w świecie dorosłych? Filip Zawada uważa, że to jednak dorośli nakłaniają dzieci do złego. “Dzieci są dobre. Kłopot tkwi w naszym zachowaniu. Chodzimy po nocnych klubach, pijemy alkohol, palimy papierosy. Dzieci patrzą na nas i zaczynają naśladować życiowych ochlapusów. Staram się nauczyć jak najwięcej od mojego syna”.

Nowości i felietony

Michał Komar uczula wszystkich doradców, którzy chcąc dobrze czasem tracą głowę, zaś Michał Rusinek w blasku neonów podziwia iluminacyjne dzieła sztuki. Dziennikarz Rafał Bryndal polecał  książkę Jana Pelca “… będzie gorzej”. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, przedstawiali wybrane nowości wydawnicze i swoje ostatnie literackie odkrycia. Polecamy również wywiad xiegarni.pl, w którym autor książki “Kulminacje” Janusz L. Wiśniewski opowiadał m.in. o swoich naukowych i literackich przestępstwach.

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Filipem Zawadą.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.