7 marca 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 111. Małgorzata Szejnert

W 111. odcinku Xięgarni rozmawialiśmy o mitach, historii i współczesności Polesia. Gościem programu była znakomita reportażystka – Małgorzata Szejnert.

Dlaczego ostatnie opublikowane relacje dotyczą Polesia?

“W jakimś stopniu wpłynął na ten wybór Kapuściński – jego uparte przypominanie sobie Polesia i Pińska. Tam się urodził, ale też bardzo krótko tam mieszkał. Jeżeli człowiek, który jest obywatelem świata i ciągle pamięta miejsce, w którym tak krótko był, to co to oznacza? To budziło moją ciekawość. Jaka była ta kraina, do której zdążył się przywiązać. Jacy to byli ludzie, jak tam jest dzisiaj” – opowiadała o swoich inspiracjach Małgorzata Szejnert.

Powrót do przeszłości

Jak przyjmowano tam reportażystę z Polski?  “Przyjmowano mnie tam bardzo życzliwie, z gotowością do opowiadania, ale także z gotowością do słuchania. Ci ludzie, z którymi się spotkałam szukają w tej chwili zaczepienia się w przeszłości. Ta przeszłość wciąż jest tajemnicza. Białoruska inteligencja niewiele o tej przeszłości wie. Ludzie pytali mnie o to, co ja wiem” – tłumaczyła Szejnert.

Duma z kołtuna

Autorka “Historii z Polesia” wspomniała również o wątku kołtuńskim: “Zadziwiająca jest ta kołtuńska duma. To może być też rodzajem protestu. O kołtunie  w XIX wieku istniały dwie opinie: jedna mówiła o tym, że to ciemnota, brud i zacofanie. Druga była taka, że to jest choroba, której człowiek nie jest winien. Ta choroba atakuje człowieka. To coś metafizycznego. Jest złem – ona mu się wychorować, musi się wewnętrznie wybuzować w człowieku. Powinna sama mu wyjść przez głowę i odpaść. Kołtuna nie wolno ścinać”.

Z notatnika reportera

Małgorzata Szejnert zdradziła również metody pracy reportera: “Chodzi się po bibliotekach, chodzi się po ludziach, pyta takich ludzi, jak pani Anna Engelking, która o Polesiu wie absolutnie wszystko. Z tego wyłania się jakaś geografia złożona z trzech elementów: to są  miejsca, tematy i ludzie, którzy te tematy mogą nieść. Jeśli te elementy scalają się ze sobą to już wiem, po co jechać.”

Historia nośnikiem tematów

“Ja już bardzo długo żyję we współczesności. Ta współczesność już mnie trochę znudziła. W historii natomiast znajduję rzeczy zdumiewające. Przy tym trzeba się pilnować, żeby nie zatracić proporcji bo ostatecznie nie chcę w tej historii ugrzęznąć całkowicie” – dodała Małgorzata Szejnert.

Nowości i felietony

Zdaniem Michała Komara nawet Opatrzność ma swoje tajne służby. Michał Rusinek, z pomocą wawelskich głów, opowiada o podejrzanym gatunku literackim. Aktorka Justyna Sieńczyłło poleca serię książek Elżbiety Cherezińskiej. Agata Passent i Filip Łobodziński polecali swoje wybrane tytuły i prezentowali ostatnie książkowe nowości. Polecamy także wywiad xiegarni.pl. Tym razem przedstawiamy rozmowę z Tomaszem i Pawłem Brzozowskimi – założycielami wydawnictwa Insignis.

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Małgorzatą Szejnert, w której m.in. o pińskich jarmarkach, Czarnobylu i skarbach znalezionych w Mińsku.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.