21 marca 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 113. Igor Ostachowicz

Swoje zaangażowanie polityczne przeniósł na literaturę. Gościem 113. odcinka Xięgarni był Igor Ostachowicz, autor książki “Zielona wyspa”.

“Do polityki trafiłem dosyć przypadkowo. Gdyby kilka lat wcześniej ktoś mi powiedział, że cokolwiek będę tam robił, popukałbym się w głowę i w życiu bym nie uwierzył” – komentował swoją przygodę z polityką Igor Ostachowicz.

Szczęście – choroba współczesności

“Ludzie czasami znajdują się w sytuacji, w której nie tylko nie mogą znaleźć sobie miejsca, ale też nie są w stanie nawet go sobie wyobrazić czy zacząć o nim marzyć. Wydaje mi się, że w naszych czasach istnieje takie podejście do życia, które zakłada, że w życiu musi się wydarzyć szczęście. Wydaje nam się, że szczęście widzimy dookoła, wylewa się z każdej strony. Nie ma go tylko w nas samych” – mówił autor “Zielonej wyspy”.

Jedyne co mam, to złudzenia

“Ludzkie doświadczenia dużo częściej opierają się na fikcji niż na rzeczywistości. Ludzie dużo więcej wiedzą na temat schematów tworzenia opowieści niż na temat własnego życia” – tłumaczył Ostachowicz.

Współczesność jest kobietą

Autor opowiadał również dlaczego to właśnie kobieta jest główną bohaterką powieści: “Uważam, że kobiety są tematem tego stulecia stąd potrzeba ulokowania kobiety w głównej roli. Upada system patriarchalny, czasem jeszcze pozorowany. W niektórych domach próbuje się go odtworzyć, co kończy się teatrzykiem o zabarwieniu erotycznym, albo jakimś strasznym gułagiem”.

Nowości i felietony

Michał Komar przedstawia historię człowieka, który postanowił nadgonić czas, zaś Michał Rusinek przedstawił owoce ludzkiej inwencji, geniuszu, szaleństwa i… nudy. Maciej Stuhr polecał “Wschód” Andrzeja Stasiuka. Agata Passent i Filip Łobodziński przedstawili lektury, które uwiodły prowadzących w ostatnim czasie oraz listę historycznych bestsellerów.  Zapraszamy również do obejrzenia rozmowy z Markiem Adamikiem, autorem książki “Sensu sensu”.

TUTAJ można obejrzeć dalszy ciąg rozmowy z Igorem Ostachowiczem, w której m.in. autor porusza problem narkotyków i depresji.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.