Xięgarnia odcinek 117. Adam Zamoyski
Niech żyje książka! W 117. odcinku Xięgarni obcinamy głowy za nieczytanie. Gościem programu był Adam Zamoyski – historyk, eseista, autor wydanej właśnie w Polsce historii rewolucyjnych zrywów “Święte szaleństwo”.
Niech żyje Naród!
“Kiedy ścięto Ludwika XVI, kat podniósł jego głowę. Dawniej, kiedy król Francji umierał lub został zabity na polu bitwy, ogłaszano “Le Roi est mort!”, “Król nie żyje!”, i od razu wszyscy krzyczeli “Vive le Roi!”, “Niech żyje Król”, bo wiadomo było, że jest następny król. Król nigdy nie umierał. A tutaj, ta hołota zebrana przy Place de la Concorde krzyknęła “Vive la Nation”. To była przewrotowa chwila, która podkreśliła, że naród przegonił koncepcję króla, który reprezentował w jakimś sensie boga” – mówił Adam Zamoyski.
Prawdziwe oblicze rewolucjonisty
“W bardzo uproszczony sposób można powiedzieć, że La Fayette w domu się nudził, nie błyszczał na dworze królewskim, nie był specjalnie urodziwy, źle tańczył, nic mu nie wychodziło. Stąd potrzeba pokazania się w walce. Nagle mógł się wyróżnić” – tłumaczył historyk. “Ci ludzie w pewnym momencie nie wiedzieli za co walczą i o co walczą. Walczyli do końca bo nie mieli do czego wracać” – dodał Zamoyski.
Śmierć dla idei
“Chrześcijanom nie chodziło o to, żeby do czegoś dojść. Chodziło o to, by stać się lepszą osobą, co zostanie docenione w niebie. Podobna zasada dotyczyła rewolucji – gdzieś tam będzie Elizjum dla tych, którzy zostali zabici w sprawie narodowej” – opowiadał gość programu.
Nowości i felietony
Michał Komar opowiadał o perfekcyjnie wyprostowanych stawach kolanowych. Zaś Michał Rusinek opisywał monumentalne dzieło zrodzone z miłości do muzyki. Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Opery Narodowej, polecał album dokumentujący twórczość operową Mariusza Trelińskiego. Agata Passent i Filip Łobodziński polecali warte lektury pozycje i przedstawili sześć bestsellerowych tytułów literatury fantastycznej. Polecamy także rozmowę xiegarni.pl z Arturem Cieślarem – założycielem bardzo specjalnego wydawnictwa “Gęsie pióro”.
Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.