2 maja 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 119. Igor Miecik

Xięgarnia w barwach Ukrainy. Gościem programu był Igor Tomasz Miecik – reporter, pisarz i politolog – i jego reporterska opowieść o Ukrainie “Sezon na słoneczniki”.

Reporter opowiadał m.in. o swoim pochodzeniu: “Ukrainę znałem od dziecka. Miałem tam babcię. Zdecydowanie pomógł mi fakt, że ja jestem “stamtąd”, tzn. jestem półkrwi Rosjaninem. Pochodzenie mojej rodziny to bardzo skomplikowana sprawa. Dziadkowie osiedlili się w Donbasie tylko dlatego, że byli prześladowani w czasach stalinowskich. Dziadek był na nauczycielem, a nauczyciele byli tam potrzebni. Wszystko tam powstawało – budowało się huty, kopalnie itd. To było miejsce gdzie można było się przytulić”.

Mieszana tożsamość

“Pamiętam dziewczynę, którą spotkałem w ośrodku uchodźców dla dzieci. Znajdowały się tam dzieci w ostatniej chwili wywiezione z Doniecka, m.in. dziewczynka, która była Greczynką z pochodzenia. Mówi mi , że przyczepili się do niej separatyści i pytają  dlaczego chce jechać na ukraińską stronę i do tego z takim nazwiskiem. Na co ona odpowiedziała im, że jej rodzina jest tu już 150 lat i ma tylko greckie nazwisko” – tłumaczył Igor Miecik.

Wygłodniała władza

“Przestrzeń bez korupcji, którą się udało zbudować na świecie jest bardzo mała. To właściwie tylko część Europy, może Ameryka Północna, a cała reszta to świat skorumpowany – Afryka, Ameryka Południowa, Azja itd. Korupcja jednak może być w miarę stabilna, tworzyć system. Tutaj natomiast korupcja była i jest połączona z bandytyzmem. Bandytyzm połączony jest z władzą, a każda nowa władza dokonuje, jak oni to nazywają, redystrybucji majątku, bo każdy nadal jest głodny” – mówił Miecik.

Tymczasowość…

“Ziemowit Szczerek pisząc recenzję mojej książki w Gazecie Wyborczej zauważył, że z mojego opisu wynika tymczasowość. To jest bardzo trafne spostrzeżenie. Tam nikt nie jest zadowolony z tego, co jest. Jest nadzieja na proces, że idziemy w dobrym kierunku, ale tych wszystkich ludzi i regiony łączy jedno: nikt nie jest zadowolony z aktualnej sytuacji” – dodał autor reportażu.

Nowości i felietony

Michał Komar opowiadał tym razem o Robin Hoodzie i systemach podatkowych. Natomiast Michał Rusinek zastanawia się po czym poznać świętego. Grzegorz Miecugow, dziennikarz i publicysta, polecał zbiór korespondencji Jacka i Gaji Kuroniów “Listy jak dotyk”.  Agata Passent i Filip Łobodziński polecali książki o trudnych losach, ale napisanych fascynująco. Prowadzący Xięgarni zaprezentowali również listę bestsellerowych książek podróżniczych. Polecamy także wywiad xiegarni.pl. Tym razem przedstawiamy rozmowę z prof. Stanisławem Rośkiem- założycielem wydawnictwa “słowo/ obraz terytoria”.

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Igorem T. Miecikiem, w której m.in. o pieniądzach oligarchów i cmentarzach.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.