13 czerwca 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 125. Andrzej Saramonowicz

Doradzał “Jak się pozbyć cellulitu”, zasłynął “Ciałem, “Testosteronem”, a teraz opowiada o “Chłopcach” – Andrzej Saramonowicz przyszedł do Xięgarni ze swoim powieściowym debiutem.

Szczęście w kryzysie

“Mój główny, dorosły bohater, Jakub Solański, mówi, że najważniejszą rzeczą, która daje szczęście w wieku lat czterdziestu jest udanie się ożenić, a potem równie udanie rozwieźć” – mówił Andrzej Saramonowicz.

“Kolekcjonerzy wrażeń”

“Seks jest jednym ze sposobów życia, który polega na kolekcjonowaniu wrażeń. To jest główna sprawa, którą chciałem opisać. Zostaliśmy pozbawieni metafizyki w relacji ja-konsument i przedmiot mojego pożądania. Osiemdziesiąt osiem krajów, w których byłem, seks jest wbrew pozorom najtańszą formą zbierania wrażeń, co nie znaczy, że jest jedyną rzeczą, w której przejawia się karnawał, który bym określił jako kolekcjonowanie wrażeń. Tych rzeczy jest wiele – to może być kupowanie nowych zegarków, garniturów” – tłumaczył autor powieści.

Literatura i film

Czy “Chłopcy” są materiałem na filmowy scenariusz? “To bardzo dobry materiał na film, ale nie mam żadnych konkretnych planów z tym związanych. Moje konkretne plany dotyczą kolejnej powieści. Z filmami jest tak, że musi się narodzić dobra sytuacja. A dobra sytuacja polega na tym, że ktoś przychodzi i mówi: są pieniądze. W moim przypadku potrzebna jest jeszcze swoboda” – przyznawał Saramonowicz.

Nowości i felietony

Janusz Rudnicki serwuje tym razem czeskie kanapki z niedojrzałymi bananami. Natomiast Michał Rusinek, zainspirowany literackimi instrukcjami, postanowił zbudować Warszawę. Wokalista Maciej Miecznikowski polecał książki kolegów-muzyków, a wśród nich “Kubaturę, czyli elektryczne wagary” Kuby Sienkiewicza oraz książkę  Macieja Maleńczuka “Ćpałem, chlałem i przetrwałem”. Agata Passent i Filip Łobodziński polecali tym razem książki… o białych okładkach i przedstawiali listę sześciu najnowszych bestsellerów.

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Andrzejem Saramonowiczem, w której m.in. o kulturze w mediach i zazdrości.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.