Xięgarnia odcinek 126. Katarzyna Bonda
Wystrzałowy odcinek Xięgarni! Gościem programu była najsłynniejsza polska dziewczyna Bonda – Katarzyna Bonda.
“Nie ma ciała – nie ma zbrodni. To odwieczna i najciekawsza zagadka, ale też najtrudniejsza do napisania. Dodatkowo czaszka, która jest na okładce nawiązuje też do historii o wiele poważniejszej – do pogromu wsi prawosławnych. W trakcie dokumentacji natrafiłam na tę historię i nie planowałam umieścić jej w fabule. Uważałam, że to zbyt bezczelne. Pisze przecież powieści kryminalne, a powieść kryminalna nie zajmuje się tak poważnym tematem jak nacjonalizm, faszyzm, neofaszyzm… Dlaczego w Polsce nie pisze się powieści, które dotykają naszych realnych problemów?” To jest nasz realny problem – wyjaśniała Katarzyna Bonda, autorka “Okularnika”.
Profilerka Sasza Załuska
“Profiler jest psychologiem policyjnym. W Polsce musi być policjantem, ponieważ nie można wpuścić cywila na oględziny miejsca zbrodni, a profiler musi zebrać tzw. ślady behawioralne czyli ślady zachowania sprawcy. Kiedy technicy wchodzą na miejsce zdarzenia, szukają krwi, włosów, paluchów. Oznaczają miejsca, które są twardymi danymi i które można wykorzystać przeciwko przestępcy w sądzie. Psycholog pracuje na tych samych elementach, ale stara się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego, w jaki sposób sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia, jakie były obrażenia, jakiego wzrostu jest sprawca, jakiej jest płci, jakim jeździ samochodem. To nie jest wróżenie z fusów” – mówiła Bonda.
Warsztat pracy pisarza – kryminał według Bondy
Autorka opisywała jak wygląda praca nad powieścią: “Samo pisanie planu zajmuje mi pięć miesięcy. Muszę wiedzieć czyja to jest opowieść – są ci z pierwszego rzędu i reszta, która tworzy przestrzeń każdego z nich. Rzeczywiście tworzy się z tego siatka, ale nie rozrysowuje jej. Ustawiam to dramaturgicznie – każda scena ma swoje podpunkty, rozpisuje niektóre z postaci. Tak traktuję powieść – jest to rodzaj siatki powiązań. Nudziłby mnie taki zwykły kryminał, który jest szaradziarski; w którym jest wyabstrahowana intryga ze świata przedstawionego. Jeśli ktoś poszukuje takiej powieści to przestrzegam przed “Okularnikiem”.
Nowości i felietony
Michał Komar zdradzał nieznane okoliczności śmierci Stalina. Natomiast Michał Rusinek opowiadał o ważnej książce o Niczym. Aktorka Dorota Kolak poleciła “Beksińskich. Portret Podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej. Agata Passent i Filip Łobodziński rekomendowali książki wielkich klasyków. Pomagali również w wyborze wydawniczych nowości. Polecamy także rozmowę z prof. Jerzym Bralczykiem – językoznawcą, autorem książki “500. polskich zdań”. „A świstak siedzi i zawija je w te sreberka…”, „Bo to zła kobieta była”, „Pasta kiwi but ożywi”, „Za czym kolejka ta stoi” – to tylko niektóre z haseł opatrzonych wnikliwym komentarzem profesora Jerzego Bralczyka.
Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.